Muhtarlar Kanunu için her muhtarın desteği şart!

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Konak ve Buca ilçelerinin mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Muhtarların sorunlarını dinleyen Vekil Purçu, çözüm için CHP’nin meclise sunacağı Muhtarlar Kanunu teklifinin herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Muhtarlar Kanunu için her muhtarın desteği şart!

Haber/ Didar Demirci
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP İzmir İl Başkan Yardımcıları Binali Gül ve Ahmet Yıldız, CHP’li Konak Belediye Meclis Üyeleri Birol Özkardeşler ve Barış Özgen ile birlikte Konak ve Buca ilçelerinin mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Toplantıya ayrıca Ege Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Ayşe Taylan ve Buca Muhtarlar Derneği Başkanı Sedat Erşahin katıldı.

Toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından katılımcılar, tek tek söz alarak muhtarlara seslendi. Toplantı muhtarların taleplerini Purçu’ya iletmesiyle son buldu.

Ödenek değil maaş istiyoruz

Ege Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Ayşe Taylan, “Ben muhtarlarımı hep ailem olarak gördüm öyle de göreceğim. Muhtarlar, gerçekten çok sorumluluk alıyor ama maalesef yeterli değeri görmüyor. Aslında devletiz! Bir mühür bizde bir de Cumhurbaşkanında var. Ama yeterli alakayı görmüyoruz. Oysa deprem muhtar, korona muhtar… Yok mu muhtarların başka sorunları. Bugün vatandaşlarımız en doğru bilgiyi muhtardan alıyorlar. Deprem olduğunda evde kaç kişi var muhtar biliyor. Muhtarın kocaman bir yüreği var. Biz de kucaklanmak istiyoruz. Artık hizmet istiyoruz. Kaldırımlarımız, yollarımız, çökecek binalarımız var. Korona var sıraya koyduk diyorlar. Benim 5’inci dönemin, 5 dönemdir belediye başkanlığı yapan yok. Halk bize geliyor sıkıntısını iletiyor biz de size iletiyoruz. Biz belediyelerin eli ayağı gözü kulağıyız. O yüzden ben muhtarlara biraz daha ilgi ve alaka göstermelerini istiyorum” diye konuştu. Taylan, öte yandan muhtarların ödenek aldığına dikkat çekerek, “Maaş almıyoruz. Ödenek aldığımız içinde hasta olduğumuz zaman gelen arkadaşa gidiyor ödeneğimiz. Muhtarlarımız aç kalıyor. 3 -4 ay önce Ankara Konfederasyonu olarak, ödeneklerimizin maaş olması için yasa tasarısı hazırlayıp meclise verdik. Bununla ilgili vekilim sizlerden destek istiyoruz. Yarın öbür gün komisyonda önünüze gelecek. Gözlerinize, kulaklarınıza, ellerinize, ayaklarınıza, sahip çıkın!” dedi.

Taylan’ın ardından söz alan Buca Muhtarlar dernek başkanı Sedat Erşahin, muhtarların örgütlü olarak hareket etmesiyle tüm taleplerinin yerine geleceğine dikkat çekti. Erşahin, muhtarların tebligatlar nedeniyle sokağa inemediğini dile getirerek, “Postane 19 lira alıyor bu tebligatlar için. Bize 1 lira 2 lira versinler biz yapalım o zaman. 2 bin 400 lira ödenek alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Pansuman tedbirlerle çözülmez

Muhtarların sorunlarını belediye başkanlarının bildiğe vurgu yapan Konak Belediye Meclis Üyesi Birol Özkardeşler, “Bu konuda önemli olan verilen desteklerin kanuni olması. Bu konuda hep karşımızda zimmet çıkıyor. Sizler aslında hukuki bir güçsünüz, bu gücünüzü kullanırsanız tüm isteklerinizin kanuni haline getirilip sunulmasını sağlayabilirsiniz” dedi. Özkardeşler, konuşmalarını tamamlarken belediye ile ilgili diğer konuların da doğru iletişimle çözüleceğini ifade etti. Konuya ilişkin Konak Belediye Meclis Üyesi Barış Özgen de “Muhtarlarımızın sorunlarını problemlerini CHP olarak çok iyi biliyoruz. Evet ödenek şeklinde bütçe alıyorsunuz. Muhtarların sorunları pansuman tedbirlerle değil, sürdürülebilir kanuni alt yapıyla çözülmesi gerekiyor. Sözde değil özde çözülmesi gerekiyor. Muhtarlara ait bir kanun düzenlenmesi gerekiyor. Örgütlü güç en önemli güçtür. Birlik beraberlik içerisinde bunu kanunu alt yapıda oluşturulmuş tüzel kişiliklerle çözebiliriz. Tüm belediye başkanlarımız ve milletvekillerimizle, muhtarlarımızın her zaman yanındayız” diye konuştu.

Sağ zihniyetin sonucu

CHP’nin 75 yıldır tek başına iktidar olmadığını, 75 yıldır sağ zihniyetin yönetim anlayışıyla işlerin yürüdüğünün altını çizen CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Binali Gül, “Genel Başkanımız önümüzdeki aylarda TBMM’ye Muhtarlar Kanun Teklifini sunacak. Kimler el kaldıracak, kimler el kaldırmayacak bakın” dedi. Gül, ayrıca sağ zihniyetin yıllardır muhtarlarla ilgili hiçbir konuyu ele almadığını söyleyerek, “Sizin taleplerinizi, ‘Muhtarlar Kanunu’ olarak CHP, kanunun tasarısını sunacak! Bunu dikkatle izlemenizi istiyorum. Arkadaşlar bütçeniz olduktan sonra biz bunu denetleriz. İlgili kurum denetler. Yıllardır bizim oy verdiğimiz sağ partiler bizim için ne yaptı diye düşünün. Eğer bir kanunuz olursa, bütçeniz geliriniz gideriniz belli olursa sizin belediye başkanına ihtiyacınız olmayacak. Burada bir zihniyet değişikliği görelim. Takip ettiniz mi? Avrupa Yerel Hizmetler Sözleşmesine AKP neden imza atmadı. Biz Avrupa Yerel Hizmetler Sözleşmesini imzalamayı parti programımıza aldık. Bu sorunlarınızın çözümünü yerel yönetimler çözemez. Bir gecede İstanbul sözleşmesini kaldıran adam bir gecede kanunu önünüze koyar. Sizin hayatınızı kolaylaştıran tek parti var o da CHP. Biz bunların farkındayız. Bunun tek çözüm yolu, kanunun alt yapısını oluşturmak. Siz hiç AKP’den Muhtarlar kanunuyla ilgili bir şey duydunuz mu? Muhtarlar kanununu TBMM’ye sunacağız. Sizin sorunlarınız bu kanunun çıkmasıyla çözülecek. Kaymakama soruyor musunuz? Benim yetkim yok neden denetmenim diye. Niye İçişleri Bakanlığına bağlısınız. Yapmazsanız İçişleri Bakanlığı sizi görevden alır! 1945 yılındaki Muhtarlar Kanunu ile yönetiliyorsunuz. Aradan geçmiş 75 yıl. Elbette sorunlarımız var” şeklinde konuştu.

Tarihi eser bir kanunla yönetiliyorsunuz

Muhtarların sorunlarına ilişkin konuşan ve CHP İzmir Milletvekili Purçu, “Evet 5 yılı bitirmek üzereyiz. Milletvekilliğinde 3 yılım seçimle geçti. 1 yılı pandemiyle geçirdik. Ciddi sıkıntılardan geçiyor memleketimiz ama bu arada biz bir şeyi atladığımızı fark ettim. Bu sorunların başı nereden başlıyor. Mahallelerden başlıyor. Mahalledeki sakin, yoksul gariban sorunu derdi olan muhtara gidiyor. İşin özü memleketin neresine giderseniz gidin, sorunlarla karşı karşıya kalan, gece gündüz, muhtarlarımız oluyor. Ama baktığımızda kanunuz yok. Tarihi eser bir kanunla yönetiliyorsunuz. Bu arada herkesin işine geliyor, haberiniz olsun! Sesiniz çıkmıyor. Ben şimdi burada oturacağım. Yaz Allah yaz. Onları raporlayacağım. Kanun teklifi, soru önergesi yapacağım ama arkadaşlar, 1945’ten beri kanun değişmediyse sizin de suçunuz var. Kusura bakmayın. Muhtarlarla ilgili 5 -6 kere teklif verdim. Özellikle özlük haklarınızın güçlenmesi, kanunun gelmesi için. Ama muhtarlardan da fazla refleks gelmedi. Yalnız kalıyoruz! Diğer vekillerimiz de öyle. Siz çok değerlisin ama o değeri önce kendiniz bileceksiniz. Siz çok kıymetlisiniz ve de çok güçlüsünüz. Ama öyle her yerde el pençe durmamalısınız. Bu kanun size lütuf gibi verilmemeli size muhtar olduğunuz için verilmeli. Size yapılan hizmet, size sarf edilen emek memlekete yapılan hizmet demektir. Bundan sonra gücümün yettiği yere kadar, sizlerle birlikte ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE

banner97

banner96