Metin Göktepe’yi anıyoruz

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, 8 Ocak 1996’da gözaltındayken öldürülen gazeteci Metin Göktepe'nin ölüm yıldönümüyle ilgili bir basın açıklaması yaptı

Metin Göktepe’yi anıyoruz

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 8 Ocak 1996’da gözaltındayken öldürülen gazeteci Metin Göktepe’nin 23’ncü ölüm yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Cemiyetin mesajında, “Evrensel Gazetesi Muhabiri Göktepe, Ümraniye Cezaevi'nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek üzere gittiği haberde, görev yaparken, gözaltına alındı ve dövülerek öldürüldü. Gerçeği halka ulaştırmak için haber peşinde koşan gazeteciler, gerçeklerden korkanlar tarafından her zaman hedef haline getirildi, getirilmeye de devam ediyor. Gazeteciler ise bütün tehditlere, saldırılara rağmen mesleğin gereğini yapmaya devam ediyor.

Metin Göktepeler, Hrant Dinkler, Uğur Mumcular, Ahmet Taner Kışlalılar, Onat Kutlarlar demokrasi mücadelesinin onurlu sayfalarında yerlerini alarak yaşama veda ettiler. Onlar her zaman mesleğimizin baş tacı olarak anılacaklar” denildi.

Açıklama şöyle devam etti, “Gazetecilik mesleğini seçen bizler, onların önderlik ettiği onurlu yolda kararlı adımlarla yürüyerek demokrasi mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz. Hukukun üstünlüğüne olan inancımızla basın ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılara tüm gücümüzle karşı duracağız. Yüreğimizdeki acısı hiç eksilmeyen basın şehidimiz Metin Göktepe’yi, basın özgürlüğü yolunda bir sembol olduğu inancımızla öldürülüşünün 23'ncü yılında özlemle anıyoruz.”

Dövülerek can verdi

10 Nisan 1968’de, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı Çipil köyünde dünyaya geldi. Bakırköy İbrahim Turhan Lisesi’nden 1986’da mezun oldu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’ne girdi. 1992 yılının Mart ayında, Haberde ve Yorumda Gerçek dergisinde çalışmaya başladı. Yayın hayatı boyunca Haberde ve Yorumda Gerçek Dergisi’nde muhabiri olarak çalışan Metin, 7 Haziran 1995’te kurulan Evrensel gazetesinde başından itibaren yer aldı. Metin, 8 Ocak 1996’da, İstanbul’da gazetecilik yaparken, gözaltında dövülerek öldürüldü.

YORUM EKLE

banner97

banner96