banner109

Laik,bilimsel,eşit eğitim için mücadele çağrısı

Laik,bilimsel,eşit eğitim için mücadele çağrısı
Öğrenci Veli Derneği şubeleri, eşit, parasız, laik ve bilimsel eğitim için mücadeleye davet etti. Yapılan açıklamada, eğitim sistemindeki sorunlara dikkat çekildi.


Haber / Umut KARAKOYUN

Öğrenci Velileri Derneği (Veli-Der), Türkiye’de bulunan tüm şubeleri ile İzmir’de bir araya geldi. İki gün boyunca süren istişare toplantısının ardından eğitim alanında yaşanan sorunlara dikkat çeken Veli-Der, tüm velileri ve vatandaşları, mücadeleye davet etti. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Veli-Der Genel Merkez Yöneticisi İlknur Kaya Bahadır, eğitim alanının gerici ve piyasası bir kuşatma altında olduğunu ileri sürerek; “4+4+4 eğitim sistemi ve müfredat değişiklikleri ile eğitimden koparılan kız çocukları erken evliliklere sürükleniyor. Meslek liselerinde gerçekleşen değişikliklerle çocuk işçilik artırılıyor.

İTAATKAR BİREY YETİŞİYOR

Patronların çıkarları için çocuklar ucuz işgücü olarak görülüyor ve emekleri sömürülüyor. Temel hizmet olan ve herkes için laik, parasız, eşit ve ulaşılabilir olması gereken eğitim özelleştirmelerle cemaatlere, tarikatlara, vakıf ve derneklere peşkeş çekiliyor” dedi. Devlet okullarına ayrılması gereken bütçenin özel okullara ve bu gibi yapılanmalara aktarıldığını savunan İlknur Kaya Bahadır, kurum açma kapama yönetmeliği ile küçük yerleşim yerlerinde imam hatip okulları dışında hiçbir okul açma veya açık tutmanın mümkün olmayacağını aktardı. İlknur Kaya Bahadır; “Evrim teorisinin müfredattan çıkarılması gibi düzenlemelerle gerçekleştirilen müfredat değişiklikleri ile seçmeli görünümlü zorunlu din derslerinin müfredata eklenmesi sonucu bütün okullar imam hatipleştirilmekte. Bilimsel nitelikli ve laik eğitim tamamen ortadan kaldırılmakta, sorgulamayan, eleştirmeyen, dünyaya karşı merakını yitirmiş, itaatkar bireylerden oluşan gerici bir toplum inşası adım adım gerçekleştirilmektedir” dedi.

Birlik olalım

Gerici cemaat ve tarikatlarla yapılan protokollerle Milli Eğitim Bakanlığı’nın işlevinin fiilen bu yapılara devredildiğini de aktaran Bahadır, kamu kaynaklarının bu cemaat ve tarikatlara peşkeş çekildiğini ileri sürdü. Bahadır, şunları söyledi: “4+4+4 değişikliğine, imam hatipleşmeye, ensar zihniyetinin çocuklarımızı teslim almasına karşı sesini yükselten itiraz eden yan yana gelen velileriz. Projeniz değiliz diyerek, imam hatipleştirmeye karşı çıkarak umudun resmini çizenleriz. Tüm vatandaşlarımızı öğrenci ve veli derneğinin bir parçası olarak, laik, bilimsel, eşit ve parasız eğitim hakkı için birlikte olmaya çağırıyoruz.”
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 10:31
YORUM EKLE

banner97

banner96