İzmir'de kadınlar sokağa çıkıyor

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde Türkiye'nin birçok kentinde kadınlar; şiddete karşı bir arada olacak. İzmir'de kadınlar bugün saat 19,00'da Kıbrıs Şehitleri'de buluşacak.

İzmir'de kadınlar sokağa çıkıyor

Kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetler her yıl katlanarak artığı Türkiye'de kadınlar şiddette ve sömürüye karşı sokaklara çıkıyor. İzmirli kadınlar bu yıl, İzmir Kadın Platformu'nun çağrısıyla, “Evde, işte, sokakta, kampüste şiddet her yerde, çözüm örgütlü mücadelede” şiarıyla sokaklarda olacak.

İzmir Kadın Platformu adına konuşan Nuray Öztürk, tüm İzmirli kadınları artan şiddete, yoksulluğa ve haklarımıza yönelik saldırılara karşı alanlarda buluşmaya çağırdı.

Öztürk açıklamasında şu sözlere değindi:

Kadınların şiddetsiz geçirdiği, tek bir gün tek bir an yok. AKP’nin kadın düşmanı politikaları, kadın düşmanı yargı kararları şiddeti katlanarak artırıyor. Kriz, pandemi ve emekçiler için derinleşen yoksulluk, işsizlik kadına yönelik şiddeti tırmandırıyor. Hiçbirimiz güvende değiliz. Biz İzmir Kadın Platformu olarak bu güvensiz ortamı değiştirecek olanın kadınların örgütlü mücadelesi ve dayanışması olduğunu biliyoruz. Bunun için yan yanayız. Dayanışmayı da mücadeleyi de büyütmekte kararlıyız.

Bu nedenle 25 Kasım Kadına yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü bizim için tek bir günü ifade etmiyor. Şiddete ve eşitsizliklere karşı mücadelemizi yükselttiğimiz, yanyana gelişlerimizi daha ileriden örgütlediğimiz, mücadelemizin bir manevalası. Bu yıl 25 Kasım’da artan şiddete, yoksulluğa ve haklarımıza yönelik saldırılara karşı, kirpiğimiz yere düşmesin diye alanlardayız. Öfkemiz, heyecanımız, umudumuz ve mücadele kararlılığımızla 25 Kasım günü saat 19.00’da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi eski Leman Kültür önünde olacağız.

YORUM EKLE