İzmir'de en çok bu meslekler aranıyor

İzmir'de İşkur'un yaptığı araştırmaya göre işverenlerin en çok talepte bulundukları mesleklerin çağrı merkezi müşteri temsilcisi, makineci (dikiş), garson olduğu ortaya çıktı.

İzmir'de en çok bu meslekler aranıyor

İzmir genelinde 20'den fazla kişinin çalıştığı iş yerlerinin yüzde 18,4’ünde 5 bin 972 kişilik açık iş olduğu tespit eden İşkur, kent genelinde açık iş oranının yüzde 1,3 olarak hesapladı ve en yüksek açık iş oranına sahip sektörün yüzde 3,8 ile bilgi ve iletişim sektörü olduğunu ortaya koydu. İşverenlerin en çok talepte bulundukları mesleklerin çağrı merkezi müşteri temsilcisi, makineci (dikiş), garson olduğuna dikkat çekildi. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç becerinin ise yeterli mesleki- teknik bilgi ve tecrübe, takım çalışması ile fiziki ve bedensel yeterliliği olduğu tespit edildi. Eleman bulmada en çok güçlük çekilen mesleklerin petrol-gaz üretim elemanı, makineci (dikiş), çağrı merkezi müşteri temsilcisi, garson(servis elemanı), CNC torna tezgahı operatörü, kat hizmetleri elemanı- kat görevlisi, beden işçisi (genel), elektrik teknisyeni, müşteri hizmetleri görevlisi- asistanı olduğu bildirildi.

İşverenlerin 2020 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının yüzde 3,2 oranında artırması öngörülüyor. En fazla net istihdam artışı beklenen sektörlerin ise  imalat, toptan ve perakende ticaret ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri olduğu açıklandı. Dikiş makinesi operatörü-kumaş, beden işçisi (genel),  makineci (dikiş) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken güvenlik görevlisi (silahlı), kurye, yer altı maden işletmesi hazırlık elemanı mesleklerinde istihdam azalışı olacağı ifade edildi. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 12:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aynur yorulmaz
Aynur yorulmaz - 7 ay Önce

Tekstil de çok çalıştım seni bir köle olarak kullanıyorlar...ilk önce bunu düzeltsin bak bakalim insanalar Nasil terci eder...

SIRADAKİ HABER

banner92