İzmir Barosu'ndan 'Atatürk'e hakaret' açıklaması

İzmir Barosu'ndan 'Atatürk'e hakaret' açıklaması
İzmir Barosu Başkanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve manevi kızı Afet inan ile ilgili skandal ifadelerin kullanıldığı TvNet kanalında yayınlanan "Derin Tarih" adlı programın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Baro'nun açıklaması şu şekilde:

TVNet’te 7 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan ‘Derin Tarih’ isimli programda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakaretlerine sahne olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan hakkında “Çankaya’nın nikahsız First Lady’si” diyecek kadar alçalmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırasına dil uzatan Süleyman Yeşilyurt, Atatürk ve manevi kızı Afet İnan hakkında mesnetsiz ithamlarda bulunmuş; Atatürk ve İnan arasında baba - kız ilişkisi dışında başka bir ilişki olduğunu iddia edecek kadar küçülmüştür. Birilerinin tetikçiliğini ve borazanlığını yapan bu kişinin nereden bu gücü aldığı ise program yaptığı kanala sormak gerekmektedir. Bilinmelidir ki bu uydurma iddialar, o iddiaların sahiplerinin kendi düşünce sisteminin tasavvuru niteliğinde olabilirler.

Bu kendini bilmez kişi Atatürk’e ve İnan’a iftira atarak sadece kendisini lekelemiş ve aynı zamanda suç işlemiştir. Bu zatın amacı Atatürk'ü seven ve onun ilkeleri, devrimleri, idealleri peşinde koşan insanları kasten yaftalarken, bir taraftan da Atatürk’ü incitmeyi, küçük düşürmeyi, yıpratmayı ve bu suretle hakareti amaçlamaktır. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suretiyle bölmektir.

Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ederek 5816 Sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’u ihlal etmiştir. Suç işleyen, sadece iftiracı bu zat değildir, aynı zaman da bu zatın iftiralarını yayınlayan TV Net’in sorumlularıdır.

İzmir Barosu Başkanlığı olarak, hak ettikleri cezalara çarptırılmalarını sağlamak amacıyla hem bu kişi hakkında hem de iftiralarını yayınlayan TV Net sorumluları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağımızı.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.
İZMİR BAROSU BAŞKANLIĞI

ATATÜRK İLE İLGİLİ SKANDAL SÖZLERE SORUŞTURMA
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 10:32
YORUM EKLE

banner97

banner96