İmece Köyü'ne eğitmen aranıyor

Çeşme İmece İnisiyatifi, merkezi Hindistan’da bulunan Barefoot College ile birlikte yürüttükleri İmece Köyü projesi kapsamında gönüllü eğitmenler arıyor

İmece Köyü'ne eğitmen aranıyor

HABER / Sinan KESKİN

Suriyeli mülteciler, Türkiye’deki yaşama adapte olmaya çalışıyor. İzmir ve çevre illerde mültecilere yönelik faaliyetler yürüten Çeşme İmece İnisiyatifi Derneği ise, kadınlara yönelik eğitimlerle bu süreci kolaylaştırıyor. Gönüllüler, şimdi de mülteci kadınların meslek edinebilmeleri için kolları sıvadı. Bu amaç doğrultusunda hayallerindeki ‘İmece Köyü’ projesini hayata geçirmek için 1,5 yıl önce hayallerinin peşine düştüler. El birliğiyle sosyal alanlar, barınaklar ve mesleki eğitimler için atölyeler inşa edildi. Mülteci kadın kursiyerlerin çocuklarıyla buraya gelip eğitimlere katılabilmeleri için bir oyun alanı da kurarak, onların üretime katılmalarının önündeki engeli de kaldırdılar. Burada olmalarının asıl amacı ise güneş enerjisi ile çalışan ürünler üretmek. Barefoot College ile yapılan işbirliği ile gönüllü olarak Hindistan’a giderek 6 ay boyunca güneş enerjisi alanında ihtisas yapan eğitmenlerden; güneş enerjisi sistemi üretme, kurma ve işletme konusunda eğitim alıyorlar. Türkiye’de güneş enerjisi konusunda eğitim alan mülteci kadınlar, ürettikleri ürünleri internet üzerinden satışa sunabilecek. Ayrıca kendi ülkelerine döndüklerinde ise burada edindikleri bilgilerle altyapısı olmayan yerleşim bölgelerinde kendi elektrik sistemlerini kurabilecekler.

Proje kapsamında seçilecek 2 kadın, Mart ayında Rajistan eyaletinin başkenti Jaypur’a 150 km mesafede bir yerleşkede 6 aylık bir eğitime tabi tutulacak. Vize, Hindistan’a gidiş-dönüş uçak bileti, tüm konaklama masrafları İmece İnisiyatifi Derneği - Çeşme ve Barefoot College - India tarafından karşılanacak. Son başvuru tarihi ise 1 Şubat. Kimlik bilgilerini içeren başvurular ya da sorular için contact@imeceinisiyatifidernegi.com ve Whatsapp mesajları için 0 542 760 4215 numaraya ulaşılabilir.

YORUM EKLE

banner97

banner96