İmamlardan cami derneklerine tepki

Diyanet-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Güzeldağ, bazı cami yaptırma derneklerinin yönetimlerinin imam hatip ve müezzinler üzerinde baskı ve yıldırma politikaları ile mobbing uyguladığını savunarak tepki gösterdi.

İmamlardan cami derneklerine tepki

Diyanet-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı İbrahim Güzeldağ, bazı cami yaptırma derneklerinin yönetimlerinin imam hatip ve müezzinler üzerinde baskı ve yıldırma politikaları ile mobbing uyguladığına dikkat çekerek, “Cami dernekleri imamların amiri değildir. Bu derneklerle ilgili yasal sınırlar net olarak belirlenmelidir” dedi. Güzeldağ, şöyle konuştu: “Dernekler, caminin işleyişine karışmamalı, sadece bakım ve onarım işleriyle ilgilenmeli. Hepsi için söylemiyoruz ama bazı cami yaptırma dernek yönetimleri kendilerini imamların 'işvereni' gibi görüyor, imamdan kendilerine itaat etmelerini bekliyor, imamın yıllık izninden caminin lambasına kadar her şeye karışıyor.”

Lojmanlar devredilmeli

Güzeldağ, bazı cami yaptırma derneklerinin imamların kullandığı lojmanları, imamlara karşı baskı ve yıldırma unsuru olarak kullandığını belirterek, “Derneğe ait lojmanlar için yüksek kira talep edilebiliyorlar. Ya da imamın lojmandan çıkması istenebiliyor. Buna fırsat vermemek için lojmanların kullanımının 49 yıllığına Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilmesi sorunu giderecektir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 17:56
YORUM EKLE

banner92