İGC: Bu ceza hepimize

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, usta gazeteci Uğur Dündar'a verilen kitap okuma cezasını yazılı bir açıklama ile kınadı. Açıklamada, "Bu ceza Uğur Dündar'ın şahsında mesleğimize ve tüm gazetecilere yapılmış ağır bir hakarettir" ifadelerine yer verildi.

İGC: Bu ceza hepimize

Duayen gazeteci Uğur Dündar'a verilen kitap okuma cezasına tepkiler büyüyor. İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu, usta gazeteci Uğur Dündar'a verilen kitap okuma cezasını yazılı bir açıklama ile kınadı. Açıklamada, "Bu ceza Uğur Dündar'ın şahsında mesleğimize ve tüm gazetecilere yapılmış ağır bir hakarettir" ifadelerine yer verildi.

İGC'den yapılan açıklama şöyle:

"Yaşamını gazeteciliğe adamış, yazdığı onlarca kitap yüzbinler satmış, mesleğimizin duayenlerinden Uğur Dündar'a verilen 'kitap okuma' cezası, demokrasi ve yargının traji-komik durumunu göstermesi açısından üzücü bir örnektir.

Bu ceza Uğur Dündar'ın şahsında mesleğimize ve tüm gazetecilere yapılmış ağır bir hakarettir.

Ülkemiz demokrasi ve yargı anlayışının geldiği durumu göstermesi açısından, yargı reformunun gündeme geldiği, ifade ve haber alma özgürlüklerinin kapsamının genişletilmesi gerektiği konuşulurken verilen bu akıl almaz, vicdan dışı kararı basın özgürlüğüne indirilen yeni bir darbe olarak nitelendiriyoruz.

Evrensel hukuk kurallarını ve anayasal güvenceleri gözardı ederek, siyasi iktidarın sopası konumuna gelen yargı kararlarını endişeyle izliyoruz. Bu kararlar ceza vermenin ötesinde mesleğimize hakaret ve aşağılama noktasına ulaşmıştır.

Mesleğin onurunu her zaman önde tutan meslektaşımız Uğur Dündar'ın yaşam öyküsü bizler için örnek olacaktır.

Bizler şeref ve haysiyeti değerli meslektaşlarımızın yaşamlarından öğrendik.

Şikayet edenlere ve karar verenlere tavsiyemiz; bu kitapları önce siz okuyun.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu"

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER