Havada, karada ve denizde 9 Eylül coşkusu

Kurtuluş savaşının zaferle taçlandığı 9 Eylül, İzmir’de büyük coşkuyla kutlandı. Pandemi kuralları dikkate alınarak kutlanan 9 Eylül, hava, kara ve denizdeki gösterilerle zaferin haklı gururunu hissettirdi.

Haber/ Didar DEMİRCİ
İzmir’de 9 Eylül kutlamaları sabah 09.00’da Basmane Karakolu önündeki kortejle başladı. Kortej Konak’taki Cumhuriyet meydanında son buldu. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanında resmi tören gerçekleşti. Törene Ege Ordu Komutanı ve Korgeneral Ali Siviri, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve siyasi parti temsilcileriyle, İzmir Milletvekilleri katıldı. Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk bırakıldıktan sonra Başkan Soyer’in konuşmalarıyla, meydandaki tören son buldu.

Özgürlüğün hikayesi bu topraklarda yazıldı

Çelenk takdiminden sonra konuşan Başkan Soyer, şunları söyledi: “Bugün, 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu ve cumhuriyetimize giden yolun taşlarının döşenmeye başladığı gündür. Bugün 26 Ağustos 1922 sabahı Kocatepe’den başlayan Büyük Taarruzun 9 Eylül 1922’de İzmir’de zaferle neticelendiği, kurtuluş mücadelesini kazanıp işgale son verdiğimiz günün adıdır. Dünya haklarına örnek olmuş bir bağımsızlık mücadelesi ve özgürlük hikayesinin ilk cümleleri 98 yıl önce burada İzmir’de yazıldı. Şüphesiz her ülkenin tarihinde zaferler ve kahramanlık destanlar vardır. Elbette her toplum bunlarla haklı bir övünç aşar. Ancak bize kahramanlarımızın bıraktığı destan tüm insanlık için bir övünç meselesidir. Çünkü tüm dünyaya gözdağı veren emperyalist güçlerin yenilmez olmadığının birlik içinde ve inanç dolu bir toplumun karşısında nasıl çaresiz kaldığının kanıtıdır 9 Eylül. Bugün coşkuyla kutladığımız 9 Eylül bu nedenle sadece bir kentin düşman işgalinden kurtuluşunun günü olmadı. Aynı zamanda topyekun bir mücadeleyle sömürgeci anlayışlara karşı tüm halklar işçin umudun var olduğun gösterdi. İzmir’in kurtuluşuyla başlayan mücadele Orta Doğu’dan Afrika’ya, Afrika’dan Asya’ya kadar dünya halkları için esaretten bağımsızlığa karanlıktan aydınlığa çıkışın ilham kaynağı oldu. 9 Eylül ruhu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ekonomi ve siyasette onurlu bir var oluş mücadelesiyle dünya sahnesine çıkan Türkiye Cumhuriyeti’nin aya sesi oldu. Bize İzmir’i miras bırakan aziz kahramanlarımız bağımsız ve onurlu bir ülke olmanın, millet olarak ayakta kalmanın mümkün oluğunu gösterdi. İzmir’in cumhuriyeti ve temsil ettiği değerleri bu adar sahiplenmesi 9 Eylül ruhuyla ilgilidir. Dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de İzmir bu anlamlı günü aynı ruh ve heyecanla kutlamaya devam edecektir. İzmir’in kurtuluşunun 98. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve her türlü zorluğa rağmen insanlık tarihinin en büyük direnişini gerçekleştirenleri, aziz atalarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyor, onların azim ve ve kararlılığının hepimize ilham kaynağı olmasını diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 12:54
YORUM EKLE

banner97

banner96