banner135

Gıda krizi kapıda

İzmir Tarım Grubu Dönem Sözcüsü Nacak, gerekli önlemler alınmadığı takdirde büyük bir gıda krizinin yaklaştığını belirterek, üretimin sürmesi ve kıtlığın yaşanmaması için önerilerde bulundu

Gıda krizi kapıda

Korona virüs salgını nedeniyle yaşanan olağanüstü sürecin, tarımsal üretimin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını belirten İzmir Tarım Grubu Dönem Sözcüsü Dr. Pınar Nacak, salgının gıda krizi çıkarma potansiyelinin çok yüksek olduğuna işaret etti. Nacak, virüsle mücadele sürecinde her bir vatandaşın yeterli gıdaya erişim hakkı olduğunu dile getirerek, gıda tedarik zincirinde, özellikle gıda lojistiğinde yaşanan sıkıntıların sektörün uzman ve paydaşları arasında gıda kıtlığı ve hatta açlık endişesi yarattığını dile getirdi.

Beş konuda çağrı yaptı

Sağlık sektörü ve sağlık çalışanları nasıl hayati bir öneme sahip ise tarım ve tarımda çalışanların da stratejik öneminin büyük olduğunu vurgulayan Nacak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikli beş konuda hükümetimize çağrı yapmak istiyoruz. Tarımsal üretimin devamlılığı açısından, temel ürünlerde arz ve tedarik planlaması yapılması için İl Pandemi Kurulları’na bağlı çalışacak İl Tarım Kurulları oluşturulmalı. Bu kurullar aracılığı ile tarladan sofraya süreçleri iyileştirmek için acil eylem planları uygulamaya geçmeli. Nisan-Mayıs dönemi ekim-dikim dönemidir. Çiftçilerimizin yaş ortalaması yüksek. Çiftçilerin ve tarımda çalışanların sağlıkları korunarak üretime devam etmeleri sağlanmalı. Gübre, mazot ve elektrik fiyatlarında bu süreçte yüzde 50 veya daha fazla indirim sağlanmalı. Sıfır faizli kredi uygulamasına geçilmeli. Hayvansal üretim; öncelikli sektör ilan edilmeli ve acil destek planı hazırlanmalı. Hayvan bakımı, yem üretim/tedariki ve sütte tedarik zincirinde olası sıkıntıların önüne geçilmeli.”

Destek primleri verilmeli

“Buğday ve ürünleri, bakliyatlar, bitkisel yağlar, süt, süt için yem bitkileri, meyve sebzeler stratejik ürünlerdir. Kritik öneme sahip ürünler için bu üretim sezonunda üretimi teşvik edecek destek primleri verilmeli” diyen Nacak, “Çiftçilerin kredi anapara ve faiz ödemeleri faizsiz olarak ertelenmeli. Tarım ürünlerinde yaşanan suni fiyat artışları, tüketici mağduriyeti yaratırken diğer taraftan ihracatın önemli ölçüde yavaşlaması, restaurant gibi işletmelerin taleplerinin azalması, lojistik gibi sorunlar nedeniyle çiftçiler kazanç değil kayıp yaşamaktadır. En büyük tehlike pazara hazır ürünün tarlada kalmasıdır. Bu nedenle, yerel yönetimlerin desteği, ziraat odalarının ve kooperatiflerin koordinasyonu ile çiftçiden tüketiciye doğrudan satış organizasyonları planlanmalı. Kontrollü üretici pazarları koordine edilerek üreticiye lojistik desteği verilmeli. Yerli ve milli üretimi sağlamak için gıda egemenliği politikası oluşturulmalı, toplum sağlığı gözetilerek bölgesel bazlı üretim planları acil olarak yapılmalı” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100