banner112

DEÜ Senatosu'ndan kınama

İZMİR'deki bir eğitim kurumunun 'Dokuz Eylül' adını tescil ettirerek, 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrenci almaya yönelik girişimde bulunmasına, Dokuz Eylül Üniversitesi'nden (DEÜ) tepki geldi.

DEÜ Senatosu'ndan kınama

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Senatosu, Filistinliler için 'büyük felaket olarak tanımlanan Nakba'nın yıl dönümünde ABD'nin Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, olayı lanetledi.

DEÜ Senatosu, yazılı açıklamasında şöyle dedi: "ABD, uluslararası hukuk, BM kararları ile tarihi ve sosyal gerçekleri görmezden gelip, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı almak suretiyle Ortadoğu'da istikrarsızlık ve kaosa davetiye çıkarmış, terör devleti İsrail, masumları hedef alarak katliam yapmıştır. Bu meşum kararın Nekbe/Felaket gününün 70'inci yıl dönümüne getirilmesi, olayın ne kadar büyük tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini gözler önüne sermektedir. 21'inci yüzyılın ilk çeyreğinde ve haçlı zihniyeti içinde yürütülen katliamın faillerini ve ortaklarını lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve son olarak bu katliama cüret etmesi karşısında insanlığın, gür bir sesle ve topyekün biçimde, 'dur' dememesi kabul edilebilir bir durum değildir."

Senato, açıklamasında tarihin bu günleri kara bir leke olarak yazacağını ifade ederek, "Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumundaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu'da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü işlemişlerdir. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse, bu kurumların Trump ve Netanyahu aleyhine derhal soruşturma açarak, gereğini yapmalarını bekliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 15:24
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100