DEÜ'deki haksız cezaya mahkeme freni: Faiziyle geri ödenecek

İzmir 1'inci İdare Mahkemesi, DEÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgin Çelik'e açılan soruşturma ve maaş kesme cezasının iptalini hükmetti. Doç. Dr. Çelik'e, maaşı faiziyle geri ödenecek.

DEÜ'deki haksız cezaya mahkeme freni: Faiziyle geri ödenecek

Özel/Gökçe ADAR ÇUBUKÇIOĞLU - Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilgin Çelik, 2019 yılı Güz döneminde emekli bir profesörün verdiği 2 lisansüstü dersi uzmanlık alanına uygun olduğu gerekçe ile Tarih Anabilim Dalı Başkanlığı'ndan talep etti. Ancak başkanlık yetkilileri dersi Doç. Dr. Çelik'e değil üniversitenin başka bir biriminde görev yapan öğretim üyesine verdi. Doç. Dr. Çelik, derslerin kendisine verilmemesinin Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönergesi'ne aykırı olduğu gerekçeyle, Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne başvurdu. Enstitü, Doç. Dr. Çelik'in bu gerekçesini reddetti. Reddin ardından Doç. Dr. Çelik DEÜ Rektörlüğü'ne dilekçe yazarak, ders dağılımıyla ilgili sorumlu kişiler hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

FAİZİYLE ÖDENECEK
DEÜ Rektörlüğü, Doç. Dr. Çelik'in soruşturma talebini reddetti. Rektörlük Çelik'in hakkında, 'Birbirinin benzeri olan suçlamalar içeren dilekçelerinde hem suçlandığı şahısları ve makamları sürekli dayanaksız, yersiz ve kasıtlı suçlama isnatları ile meşgul ederek huzursuzluğa sebep olma' gerekçesiyle soruşturma açarak, maaş kesme cezası verdi. Doç. Dr. Çelik ise DEÜ Rektörlüğü hakkında İzmir 1'inci İdare Mahkemesi'ne karşı bir dava açarak, hakkında açılan soruşturmanın ve maaş kesme cezasının iptal edilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, Çelik'e verilen soruşturma ve maaş kesme cezasının 'hukuka ve mevzuata uyarlık göstermediğini' ifade ederek, cezanın iptalini hükmetti. Ayrıca, maaş kesme cezası uygulanan Çelik'e parasal kesinti tarihinden itibaren faiz işletilmesi, rekrörlüğün ödeme yapması gerektiğini kararlaştırıldı.Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2022, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100