banner112

Depremzedenin konut çilesi bitmiyor: Aklımızla alay ediyorlar

Konut derdi bitmeyen depremzedelere, kura çekiminden bir gün önce şaşırtıcı bir teklif yapıldı. Depremzedelere, biri kendi daireleri yerine geçecek, biri de borçlanarak satın alabilecekleri iki tane ev teklifinde bulunuldu.

Depremzedenin konut çilesi bitmiyor: Aklımızla alay ediyorlar

Özel/Gökçe ADAR
İzmir'de gerçekleşen deprem sonrasında evleri yıkılan ve hasar gören pek çok vatandaşın konut sorunu hala çözülmedi. Yıkılan deprem konutlarının yerine TOKİ tarafından yapılan konutlar depremzedeleri daha da mağdur etti. İnşaatı tamamlanan daireler pek çok eksik ve hatayla depremzedelere teslim edildi. Bir yandan kura çekimleri devam ediyorken, 3'üncü Proje Alanı'nın kura çekiminden bir önceki gün şaşırtıcı bir durum yaşandı. İddia göre, kura çekiminden bir önceki gün depremzedelere atılan mesajda, “Yarınki kura çekiminden ev çıkmazsa, size rezerv alanından iki tane ev vereceğiz” denildi.

RAYİÇ BEDELİ SÖYLENMEDİ

Bunun üzerine yetkililer ile görüşen depremzedelere, “Evinizin meblağını belirleriz. Örneğin; deprem öncesi oturduğunuz evin şu anki bedeli 2 milyon TL ise rezerv alanından bir konutun şu an ki bedeli 1.3 milyon TL ise size ikinci bir ev daha veririz. Arada kalan 700 bin TL'yi verilen ikinci evin bedelinden düşeriz. Geri kalanını da siz borçlanarak ödersiniz” dendiği ileri sürüldü. Bazı depremzedeler bu teklife sıcak bakacaklarını ifade ederken, bazıları ise sunulan tekliften şikayetçi olacaklarını söyledi. Ayrıca depremzedelere hem kendi konutlarının hem de rezerv alandaki konutların fiyatları hakkında bir bilgilendirme yapılmadı. Teklife verilen cevaptan sonra, bilgilendirilmenin yapılacağı ifade edildi.

'DAHA ÖNCE NEDEN SUNULMADI?'

İsmini vermek istemeyen bir depremzede şöyle konuştu: “Evlerine kavuşamayan açıkta kalan 16 tane aile var. Daha bunların sorunu çözülmeden, 3'üncü Proje Alanı'nın açığını kapatmaya çalışıyorlar. Neden sadece 3'üncü Proje Alanı'na böyle bir teklif sunuldu? Tüm depremzedelere bu teklif sunulsaydı, ona göre bir değerlendirme yapılırdı” dedi. Bir diğer depremzede, “Her gün yeni bir aksiyon yaşıyoruz. Depremzedelerin aklıyla ve duygularıyla alay ediyorlar. Konutların fiyatlarını da söylemiyorlar. Ne yapacağımızı, neyin doğru neyin yanlış olacağını bilmiyoruz.”


 

Gözler mecliste
1’inci Proje Alanı’nda daire sayıları düşürülünce 24 aile (hane) evsiz kalmıştı. Evsiz kalan depremzedelere, Bayraklı Adalet Mahallesi'nde bulunan trafo alanına yeni bir apartman yapılacağı ve her bir aileye birer daire verileceği söylenmişti. Süreç uzayınca, 8 aile (hane) çareyi, başka alandan kendilerine teklif edilen daireleri kabul etmekte bulmuştu. Geri kalan 16 ailenin akıbeti henüz netleşmemişken; Bayraklı Belediye Başkanı Serdal Sandal'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama depremzedeleri umutlandırdı. Sandal, trafo merkezi ile ilgili yaşanan sorunu tamamen ortadan kaldırmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TEİAŞ'la birlikte ön mutabakata vardığını söyleyerek, trafo alanının konutlara uzak ve insan sağlığını tehdit etmeyecek şekilde başka bir alanda yapılacağını söyledi. Bunun üzerine depremzedeler, “Umutluyuz. Bize verilen sözün tutulacağını umuyoruz” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ağustos ayı meclis toplantısında trafo alanıyla ilgili sürecin resmiyet kazanması beklenirken, alanın depremzedeler için tahsis edilip, edilmeyeceği ise hala merak konusu.Binali Yıldırım'la yeniden görüşecek

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, depremzedelerin sorunlarını paylaşmak için Ankara'ya bir kez daha gitti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ile görüşen Özkan, bir sonraki gün de AKP Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve TMOOB Başkanı Emin Koramaz'ı ziyaret etti. Depremzedelerin 'Hak sahipliği, proje alanından rezerv alandan hak sahipliği, DASK sorunu, proje alanı kuraları, evsiz kalanlara yer tahsisi, rezerv alan kuraları' gibi sorunlarını paylaşan Özkan, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'dan da randevu talep etti. Talebi doğrultusunda, Özkan ve Yıldırım 26 Temmuz Salı günü yeniden görüşecek. Özkan, “İlk kez bu kadar Ankara'dan umutla döneceğim. Mağduriyetlerimizin giderilmesi için gerekli görüşmeleri yapıp, Sayın Binali Yıldırım'dan randevu aldık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2022, 13:44
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100