banner112

Çeşme'de işgal sırası Fedon'da!

Çeşme Çevre Platformu, Altınkum'da bölge tahribatının ardından, Çeşme'nin ünlü koyu Fedon Koyu'nun da işgal edilerek, koya halkın girişinin engellendiğini açıkladı.

Çeşme'de işgal sırası Fedon'da!

Haber/Gökçe ADAR
İzmir Çeşme Altınkum'da eğlence klübü yapılacağı gerekçe ile binlerce yıllık ağaçların kesilmesine ve bölgenin tahrip edilmesine karşı çıkan Çeşme Çevre Platformu, bu kez Çeşme'de bulunan hazineye ait koyların talanla karşı karşıya olduğunu açıkladı. Yazılı açıklama ile, Fedon Koyu'nun gasp edildiğini ifade eden platform üyeleri, koyun halka girişinin yasaklandığını söyledi. Yazılı yapılan basın açıklamasında, Çeşme Belediyesi'nin bu yasaklama karşısında sessiz kaldığı ifade edildi. Ayrıca platform üyeleri ve bölge sakinleri yasaklamayı Çeşme Belediyesi ve Çeşme Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
 

DENİZ ULAŞIMI ENGELLENDİ
Açıklamada, “Türkiye’nin en gözde ve pahalı turizm bölgesi haline gelen Çeşme’de her gün yeni bir koy işgal ediliyor. Bu bölgede sene başından beri 2'inci Derece Sit Alanı olan üç koy işgal edilmişti. Suç duyurularına rağmen resmi makamlar ve belediye işgalleri durduramadı. Altınkum’u hedef seçen hazine arazisi işgalcileri bu seferde 'Fedon koyu' olarak anılan bölgedeki üç koyu işgal edip, halkın girişini yasakladılar. Çeşme Belediyesi işgallere karşı sessiz kalıyor. Yıllardır halkın kullanımına açık olan bu bölgede ki üç kumsal ve deniz koyuna denize inmek için kaçak yapılar, merdivenler, güneş gölgelikleri, sezlonglar ile donatılmıştır. Ayrıca bölgeye çok sayıda yaşam kontenyeri getirilerek yerleştirilmiş, izinsiz yapılaşma yapılmıştır. Bu üç kumsala halkın girişini engellemek amaçlı bölgeye ulaşım sağlayan yollara iş makinaları ile derin hendekler kazılmıştır. Tırlar ile getirilen çok büyük kaya parçaları ile engeller yapılmış, halkın denize ulaşımı engellenmiştir” denildi. Ayrıca açıklamada, çevrecilerin şikayeti üzerine bölgeyi incelemeye gelen Jandarma görevlilerinin, bölgeyi işgal eden kişilerle samimiyet kurdukları iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2022, 13:20
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100