Çanakkaleli gençler madencinin peşinde

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajını ve onun su havzasını tehdit eden madencilik faaliyetleri çevreciler tarafından yakından izleniyor.

Çanakkaleli gençler madencinin peşinde

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajını ve onun su havzasını tehdit eden madencilik faaliyetleri çevreciler tarafından yakından izleniyor. Kirazlı Köyü yakınlarından Balaban Tepesi denilen bölgede Doğu Biga Madencilik tarafından ağaç kesimleri başladı. Ağaç kesimlerinin yasadışı olduğunu söyleyen CHP İl Genel Meclisi üyesi Hicri Nalbant, maden şirketinin ihtiyaç duyduğu 8 milyon ton su için kaynak olmadığını belirtti.

SU KAYNAĞI YOK


CHP’li İl Genel Meclis üyesi ve Çanakkale Çevre Platformu eski dönem sözcüsü Hicri Nalbant, altın işlenecek alanda, Doğu Biga Madencilik’in ruhsat alanının olduğu yerde orman kesimine başladığını belirterek şöyle dedi: “Bir taraftan kesiyorlar bir taraftan odunları satıyorlar. Balaban Tepesi’nin arkasında, Bayramiç tarafında kesim yaparak madene yer açıyorlar. İşletme kuracakları alanı, çukur kazacakları yerlerin üzerindeki orman alanını temizleyip, bölgedeki ağaçları kesiyorlar. Ancak bunlar henüz gayrisıhhi müessese ruhsatı almadılar. Almaları için de 10 yılda 80 milyon ton su kaynağı bulmaları gerek. Yani yılda 8 milyon ton su lazım. Ortada su da su kaynağı da yok. Su bulamazlarsa ruhsat alamazlar ama ruhsat almış gibi ormanları kesiyorlar.”
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 10:18
YORUM EKLE