Başkan eşlerinin gündemi: Tarım ve kadın

İzmir'de düzenlenen 'İkinci Yerel Yönetimler Çalıştayı' için kentte bulunan CHP'li belediye başkanlarının eşlerini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer ağırladı.

Başkan eşlerinin gündemi: Tarım ve kadın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu'nun da olduğu buluşmada, kırsal kalkınma ve kooperatiflerle beraber kadının ekonomik ve sosyal olarak güçlenmesinin yolları üzerine konuşuldu.

Türkiye'deki CHP'li belediye başkanlarının katılımıyla ikinci kez düzenlenen 'Yerel Yönetimler Çalıştayı' İzmir'de yapıldı. Çalıştay için kente gelen belediye başkanlarının eşlerini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer ağırladı. Çalıştayın ilk gününde Selçuk ilçesindeki Meryem Ana Evi ve Şirince'ye giden başkan eşleri, ikinci gün kadının sosyal ve ekonomik alanlarda güçlenmesi ve kooperatifçilik konularını ele aldı. Neptün Soyer'in 'Kırsal Kalkınmada Kooperatifçiliğin Rolü' başlıklı bir sunum yaptığı toplantıda, Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, 'İkinci kez bir aradayız. Bu buluşmaların çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Kadınların iş birliği yapması çok önemli. Bir sonraki toplantı daha da iyi olacak. Hep daha ileriye gideceğiz" dedi.

CHP Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık ise "Kadın işsizliği son derece vahim boyutlarda. Bu nedenle kadının ekonomik olarak güçlenmesi ve bunun için de kadın kooperatiflerinin desteklenmesi çok önemli. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da kadın kooperatiflerine destek verilmesini önemsiyor. Bunun için temaslara başladık. Ankara, İstanbul, Marmara ve İç Anadolu'da çalışmalarımız sürüyor. Şimdi bu çalışmaya Ege ve Akdeniz'e doğru devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

'Bu toplumun güçlü kadınlara da ihtiyacı var'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer, 10 yıldır tarımsal kalkınma kooperatifleriyle ilgili çalıştığını söyleyerek "Bu toplumun güçlü erkeklere olduğu kadar güçlü kadınlara da ihtiyacı var" dedi. Seferihisar'da kurulan tarımsal kalkınma kooperatifinin başta 7 kadınla yola çıktığını, zamanla büyüdüğünü söyleyen Soyer, kadınların bu sayede ekonomik ve sosyal olarak güçlendiğini anlattı.

'Tarım politikalarına itiraz etmeliyiz'

Neptün Soyer'in sunumunun ardından konuşan CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, tarımla ilgili sorunların ekonomik ve bilimsel değil, politik olduğuna vurgu yaptı. Ailesinin tarımla uğraştığını söyleyen Sarıbal, "Bu topraklar çok zengin. Dünyada bilinen 30 bin çeşit bitki türünden 13-14 bini bu topraklarda. Ama bu zenginliğin kıymetini bilmiyorlar. Tarımı bitiriyorlar. Mevcut tarım politikalarına itiraz etmemiz gerekiyor" dedi.

Toplantının ardından başkan eşleri, Karşıyaka'da Latife Hanım Köşkü Anı Evi ve Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ile tarihi Kemeraltı Çarşısı'nı gezdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2019, 11:30
YORUM EKLE

banner101

banner100