Anadolu Üniversitesi'nde liste skandalı

Anadolu Üniversitesi Doktora ve Yüksek Lisans Programına yapılan başvuruların sonucu, 19 Temmuz'da açıklanmıştı. Açıklamanın ardından kazanan öğrencilerin adının bulunduğu listenin değiştirildiği iddia edildi.

Anadolu Üniversitesi'nde liste skandalı

Haber/ Can DOĞAN

Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü başvuru sonuçları 19 Temmuz'da açıklandı. Kazanan öğrenciler kayıt işlemlerine başladı, ancak Sosyal Bilimler Enstitüsünü öğrencilerin başvuru koşullarını karşılamadığı gerekçesiyle işlemleri durduruldu ve eğitim hakkı kazanan öğrencilerin listesi değiştirildi. Dolayısıyla ilk programı kazanan ve kayıt yaptırma hakkı elde eden öğrencilerin kayıtları silindi. Bu süreçte kayıt yaptırmayanların da  kayıt yaptıramayacağı bildirildi.

Değişen mevzuat hakkında bilgilendirilmeyen öğrenciler sosyal medyada tepkilerini dile getirerek isyan etti. Sonuçların açıklanmasından sonra gidilen mevzuat değişikliği akıllarda soru işareti bıraktı. Yapılan açıklamalara göre öğretim dili Türkçe olan programlarda Ales ve GNO puanlarına bakılarak değerlendirileceği adaylara çok önceden bildirilmişti. Sonuçların açıklanmasının ardından, adayın dil puanı varsa bu puanının yüzde 20'si alınarak başarı puanı hesaplanacağı söylendi. Değişen öğrenci listeleri akıllarda torpil yapıldığına dair şüpheler uyandırdı.

  

Açıklamalar üniversitenin resmi hesaplarından alınmıştır.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 16:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Doğru haber yapın. Ben de başvuran öğrencilerden birisiyim. İlan verildiğinde hem ilanda hem de üniversitenin geçerli yönetmeliğinde tüm yükse lisans programları için; varsa yabancı dil puanının %20'sinin alınacağı yazıyordu. Bunu okumayan öğrenciler biz bilgilendirilmedik diyor. Adamlar hem ilanda hem yönetmelikte yazmış.

İlk yayınlanan liste yönetmelik ve ilana aykırı biçimde yayınlandı. Daha sonra yapılan itirazlar olmuş olmalı ki enstitü bu hatasını düzeltmek için doğru şekilde hesaplanan listeyi yayınladı. Bu yanlışlığa sebep olan kişilerin ise açığa alındı bildirildi. Umarım hak yerini bulur.

banner92