banner112
banner111

Puanlama yarışı risk oluşturuyor

Öz Taşıma İş Sendikası İstanbul İl Başkanı Yasin Sevgili, “E- ticaret sistemiyle ürün teslimatı yapan kuryenin puanlanması risk oluşturuyor” diyerek, kuryelerin sorunlarına dikkat çekti

Puanlama yarışı risk oluşturuyor

Haber/ Didar DEMİRCİ
Geçtiğimiz hafta İstanbul Sarıyer’de trafik kazası sonucu bir kuryenin hayatını kaybettiğini hatırlatan Öz Taşıma İş Sendikası İstanbul İl Başkanı Yasin Sevgili, “Motorlu kuryelerin tehlikeli meslek grubunda yer alması ve haklarının gözetilmesi için uzun zamandır mücadeleye veriyoruz. Müşteri memnuniyeti, hızlı teslimat ve daha çok puan alma hırsı moto kuryelerin hayatını riske atmasına neden oluyor. Sırf müşteri kaybı olmasın diye, rakiplerinin önüne geçebilmek için moto kuryeleri daha hızlı olmaya zorluyorlar. Bu hız yarışı işi raydan çıkardı” diye konuştu.

KAYIT DIŞI ÇALIŞIYORLAR

Kuryelerin çoğunun kayıt dışı çalıştırıldığına da değinen Sevgili, eleştirilerini şu şekilde sıraladı: “Şimdi de esnaf kurye diye bir şey çıkmış. Kurye kendi sigortasını kendi ödüyor. Motoru onun ticarethanesi, kendisi de çalışanı gibi oluyor. Bu arkadaşları kontrol altına almak, iş güvenliklerini sağlamak bu tarz uygulamalarla mümkün değil. Moto kuryelerin taşımacılık iş kolunda olması lazım. Bu arkadaşların mesleki yeterlilik belgesi alması lazım. Altına bir motor alan kurye olunca maalesef istemediğimiz kazalara şahitlik ediyoruz. Devletin şu anda bunları takip etmesi ve bu arkadaşların kadrolu, iş sağlığı güvenliği altında çalıştırılmalarının sağlanması gerekiyor. O nedenle bu esnaf kurye olayı pek mantıklı değil.”

YORUM EKLE