Patronun yetki itirazına referandum talebi

İşverenin ‘yetki itirazı’ sonucu uzayan davaların, işçinin sendikal hakkının önüne engel olarak çıktığını söyleyen Birleşik Metal İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, İŞ-KUR yetkilileri gözetiminde yapılacak bir referandumla yetki karmaşasının çözülebileceğini söyledi

Patronun yetki itirazına referandum talebi

Haber/ Didar DEMİRCİ

İşçinin sendikalaşmasının önündeki en büyük engellerden birinin de işverenin yetki itirazı olduğunu dile getiren Birleşik Metal İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, yetki itirazı sonucu açılan davaların yıllarca sürdüğünü belirterek, çözüm önerisini anlattı. Sendikanın yetki hakkını elde edip etmediğiyle ilgili Çalışma Bakanlığı’ndan belge aldığını ve o belgeye dayanarak işverenle muhatap olunduğunu belirten Çeltek, “Bakanlığın verdiği o belgeye işveren kolaylıkla itiraz edebiliyor. İtiraz sonucu yargı süreci başlıyor. Böylece işçinin sendikal haklarını elde etmesini geciktiren bir süreç işliyor” şeklinde konuştu. Hem işçinin hem de mahkemelerdeki iş yükünün hafifletilmesi için İŞ-KUR aracılığıyla işyerlerinde referandum yapılabileceğini söyleyen Çeltek, “Yetkiyle ilgili sorun bir günde çözülebilir. Çalışma Bakanlığı'na bağlı İŞ-KUR’un müfettişlerine talimat verilir. Sendika İŞ-KUR’a referandum başvurusunda bulunur. Söz konusu işyerinde devletin gözetiminde referandum yapılır. Böylece sendikanın işyerinde çoğunluğunun olup olmadığı anlaşılır” açıklamasını yaptı.

SENDİKALAŞMAYA ENGEL

Bu konuda bir çözüm üretilmemesinin asıl nedeni olarak işçinin sendikalaşmasının önüne geçmek olduğunu söyleyen Çeltek, “Buradaki asıl amaç; işçilerin sendikalaşmaması. İşçiler yandaş sendikalara zorlanıyor, sistemli bir şekilde sendikalaştırmama politikası işliyor” dedi. Ayrıca bir yetki davasının 4 yıl sürdüğünü dile getiren Çeltek, “Yetki davası sonucu yetkiyi alsak da üye kalmıyor. İşveren, işçinin başında boza pişiriyor. İşten çıkma korkusu ölüm korkusunu geçmiş durumda” şeklinde eleştirdi.

YORUM EKLE