Işık: Acilen kısıtlı süreli esnek çalışmaya geçilsin

Uzmanların 3'üncü dalga olarak sınıflandırdığı Kovid-19’un son zamanlardaki hızlı yayılımı, hizmetlerini aksatmamaya çalışan belediyeleri de etkisi altına aldı. Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Özgür Işık, acil önlem planlarının hayata geçirilmesi çağrısı yaptı

Işık: Acilen kısıtlı süreli esnek çalışmaya geçilsin

Haber/ Didar DEMİRCİ
Günlük yeni vaka sayısı 50 bin sınırına dayanırken bugüne kadar aldıkları önlemlerle pandemiye direnen belediyelerde de tehlikeler baş göstermeye başladı. Vatandaşa yönelik hizmetleri aksatmamak için pandemi döneminde kesintisiz çalışan belediyeler, Kovid-19 olan çalışanlar ile bu çalışanların teması dolayısıyla karantinaya alınan diğer personel nedeniyle sıkıntılı bir döneme girdi. Belediyelerin son dönemlerde yaşadığı bu zor durumu kamuoyu ile paylaşan Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Özgür Işık, belediyelerde yaşanan mevcut durumu anlattı ve acil önlem çağrısında bulundu. Işık, “Kovid-19 salgınının Türkiye'de etkilerini göstermesinin üzerinden 1 yıl geçti. Bu geçen 1 yıl içerisinde salgın 2 kere zirve noktasına gelmişti. Alınan önlemlerin; dikkat edildiği zaman işe yaradığı fakat o ya da bu sebepten esnetildiğinde ise durumun eskiden daha kötüye taşındığını her defasında gördük. Şu an içinde bulunduğumuz durum ise hiç karşılaşmadığımız kadar ağır ve tehlikelidir. 3'üncü zirve durumu çok kısa sürede etkin hale geldi. Bu durumun henüz nerelere taşınabileceği uzmanlar tarafından tahmin edilemiyor. Tüm ülke genelinde hiç olmadığı kadar sıkı önlemlerin derhal hayata geçirilmesi gerekiyor. Özellikle kamu kurumlarında tablo daha da ağırlaşıyor. Belediye binalarımızda her gün onlarca vaka ile karşılaşmaktayız. Açılan okullar; kullanılan toplu taşıma araçları ve yüzlerce vatandaşın her gün ziyaretleri sebebiyle Kovid virüsü belediyelerimizde çok baskın hale geldi” bilgisini paylaştı.

Birimler bir bir kapanıyor

Kovid-19’un belediyelerin çalışanları arasında hızlı yayıldığını vurgulayan Işık, her gün müdürlüklerdeki birimlerin kapanması ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çekerek, “Acil önlem planlarını hayata geçirmek zorundayız. Bu bağlamda tüm belediye başkanlarımızı göreve davet ediyoruz. Kısıtlı süreli ve esnek çalışma modeline derhal geçilmelidir. Beklenen her gün tablo gittikçe ağırlaşmaktadır. İçinde bulunduğumuz durum adına gerekenler hayata geçirilmezse izine gönderilecek personel dahi bulunamayacak. Pandeminin tehlikeli etkisini durdurabilmek için acilen tedbirlerin uygulamaya geçirilmesini Tüm Yerel Sen ailesi olarak talep etmekteyiz” çağrısı yaptı.

YORUM EKLE

banner97

banner96