Herkes evindeyken sağlıkçılar ne olacak?

SES İzmir Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Baran Ulaşoğlu, korona virüs tehlikesinden en çok sağlık emekçilerinin etkileneceklerini ifade ederek, sağlıkçıların vardiya usulü çalışmasını talep etti

Herkes evindeyken sağlıkçılar ne olacak?

Haber/ Gökçe ADAR

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Baran Ulaşoğlu, ülkedeki korona virüs tehlikesinden en çok sağlık emekçilerinin yara aldığını ifade ederek, sağlık çalışanlarının hastanelerde zor şartlarda çalıştığını dile getirdi. Sağlıkçılara ücretli izin hakkının verilmesi gerektiğini vurgulayan Ulaşoğlu, "Sürekli sokağa çıkmayın çağrısı yapılıyor ve her yerde kişisel mesafeye dikkat çekilirken, tüm kurumlarda hamileler, hastalar, küçük çocuğu olanlar izin kullanırken, sağlık çalışanları ateşin ortasında ve en tehlikeli bölgede çalışmak zorunda kalıyor. Herkes evde otururken, korona virüs tehlikesinden korunmak için önlem alırken, sağlık çalışanları ne olacak? Biz her gün, bu tehlikenin içerisinde yer alıyoruz, evimizde ailemiz için büyük bir risk taşıyoruz. Pek çok hastane, sağlıkta yapılan tasarruflar, özelleştirmeler sebebiyle her şeyi dışarıdan ucuza almasıyla sağlık emekçileri koruyucu ekipman sıkıntısı yaşıyor. Bu malzemeler dosthane yollarlar temin edilmeye çalışılıyor. Kullanılan cerrahi maskeler sadece iki saat etkiliyken, sağlık emekçileri gün boyu bu maskeleri kullanmak zorunda kalıyor" diye konuştu.

Vardiya usulü çalışılmalı

Yerel yönetimler tarafından sokakların, otobüs duraklarının, parkların dahi dezenfekte edildiğini ancak hastanelerin bu konuya daha çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Ulaşoğlu, toplum sağlığı açısından vardiya usulü çalışması gerektiğinin altını çizdi. Ulaşoğlu, "Yerel yönetimler tarafından sokaklar bile dezenfekte edilirken, sağlık kuruluşlarının bu konuya daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Asansörler, koridorlar, polikliniklerin ara koridorları düzenli olarak yıkanmalı ve dezenfekte edilmeli. Sadece hamile kadınların değil, kronik hastalığı bulunan kadın-erkek tüm sağlık çalışanlarının toplum sağlığı açısından biran önce izne çıkarılması ve vardiya usulü çalışmaya geçilmesi gerekiyor" diye konuştu. Estetik gibi acil olmayan ameliyatların bu dönem içerisinde yapılmaması gerektiğini dile getiren Ulaşoğlu, "Sağlık çalışanları acil olmayan ameliyatlara girmesin ve acil olmayan hastaların hastanelerde yatırılmamasını talep ediyoruz. Çünkü hem çalışanlar hem de hastalar için büyük bir risk" diye konuştu. Öte yandan Ulaşoğlu, Sağlık Bakanlığı'na sağlık emekçilerinin taleplerinin yer aldığı bir yazı gönderdiklerini de söyleyerek, yetkilileri empati kurmaya davet etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 18:47
YORUM EKLE

banner92