Ev-Eksen Sendikası yargı kararıyla tanındı

Ev-Eksenli Çalışanları Sendikası, 10 yıl boyunca ev eksenli çalışmanın çalışma işkolu statüsü olarak tanınmasına ilişkin Danıştay'da verdiği hukuk mücadelesini kazandığını duyurdu.

Ev-Eksen Sendikası yargı kararıyla tanındı

Ev-Eksenli Çalışanlar Sendikası (Ev-Eksen) yaklaşık 10 yıldır sürdüğü hukuk mücadelesini kazandı. Tüm hukuk süreçleri tamamlanarak kesinleşen yargı kararıyla, ev-eksenli çalışmanın işkolu statüsünün tanınmasının yolu açıldı. Ev-Eksen Sendikası yaptığı açıklamayla bu kazanımı “güvencesiz çalışanları örgütleyen tüm emek örgütlenmeleri için ön açıcı bir kararı niteliği taşıyor” diyerek değerlendirdi. Ev-Eksen, 10 Kasım 2009’da kurulmuş ancak üye kayıt işlemleri için gerekli olan sicil numarasını vermesi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nezdindeki tüm girişimleri sonuçsuz kalmıştı. 14 Ekim 2010’da sicil numarası verilmesi talepleri Bakanlık tarafından reddedilince hukuk mücadelesine başlayan Ev-Eksen’in bu mücadelesi yaklaşık 10 yıl sonra kazanımla sonuçlandı. Danıştay, geçtiğimiz ay verdiği kararla, Ev-Eksen’e sicil numarası verilmesinin ve sendikanın prosedüre uygun üye yapabilmesinin yolunu açtı.

EV-EKSEN NEDİR?

Ev-Eksenli Çalışanlar Sendikası, parça başı, siparişle veya kendi hesabına tüm ev-eksenli çalışanları örgütleyen bir sendika. 1994 yılında, sosyal güvenceden yoksunluk, çalışma koşullarının kötülüğü, yoksulluk, çalışmanın doğal sayılıp görünmezleştirilmesi gibi sorunlardan hareketle başlayan örgütlenme çalışmalarının sonucunda 10 Kasım 2009’da kuruldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER