banner109

Ek ders ücretlerine ‘öğrenci gelmedi’ engeli

Salgın gerekçesiyle veliler isterlerse çocuklarının yüz yüze eğitim almalarına izin vermeyebiliyor. Bu durumda öğrenci okula gelmeyince öğretmene, ders işlenmediği gerekçesiyle ek ders ücretlerinde kesinti yapıldığı iddia ediliyor.

Ek ders ücretlerine ‘öğrenci gelmedi’ engeli

Haber/ Didar Demirci

Pandemi nedeniyle çoğu veli, çocuğunun uzaktan eğitim almasını tercih ediyor. Bu noktada ortaya ilginç bir iddia atıldı. Okullarda devam eden yüz yüze eğitimlerde öğretmen okula gitse dahi öğrenci okula gelmediği gerekçe gösterilerek ek ders ücretleri kesiliyor. Gelir kaybına neden olan bu yaklaşıma karşılık Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, “Sınıfta öğrenci yok diye kendisine ücret tahsis etmemek bir dava konusudur” dedi. Söz konusu iddialarla ilgili kendisinin de benzer duyumlar aldığını dile getiren Beyazadam, “Bizim de kulağımıza gelen bazı bilgiler var. Özellikle bazı bölgelerde salgın döneminde öğrencinin gelmemesinden kaynaklı, öğretmenin hak ettiği ek ders ücreti kesiliyormuş. Bu kesinlikle kabul etmediğimiz bir durumdur. Bazı okul yöneticilerinin bireysel tutum alarak yaptığı değerlendirme, öğretmen arkadaşlarımızın ekonomik kazanımlarına göz dikmektir” diye konuştu.

Genelgeler birbirinin zıttı

Beyazadam, salgın sürecinde öğretmenlerin ekonomik olarak hak kaybına uğradığını dile getirerek, salgın gerekçesiyle idari izinli sayılan öğretmenlerin yükümlü olduğu derslerin ‘yapıldı sayılacağı’ konusundaki Cumhurbaşkanlığı Kararı'na değindi. Öte yandan Beyazadam, ek derslerin fiili olarak işlenmemesi nedeniyle ücretlerin ödenmemesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığının iç yönetmeliğini hatırlattı. Beyazadam, “Salgın sürecinde öğretmenlerin ek ders ücretlerinde bir daralma oldu. Ders dışı egzersiz adı altındaki faaliyetlerin yapılamayışından dolayı ücretleri kesildi. Onun dışında meslek dersi öğretmenlerinin de kayıpları oldu. Öğretmenler yaşam pahalılığından etkilendi. Şimdi öğretmenlerin normal maaşı yetmezken bundan da mahrum bırakılıyorlar. Öğretmen geçinmekte zorlanıyor. Ekmek ile virüs arasına sıkıştırılmış olan bir vatandaş söz konusu burada” sözlerini kaydetti.

YORUM EKLE

banner97

banner96