Batmaz: Yaşam şartlarımızı iyileştiren bir TİS istiyoruz

Aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon insanı etkileyecek 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos’ta başlayacak. SES İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz, yaşam şartlarını iyileştiren bir toplu sözleşme istediklerini vurguladı.

Batmaz: Yaşam şartlarımızı iyileştiren bir TİS istiyoruz

4 milyona yakın kamu çalışanını ve 2 milyona yakın kamu emeklisini ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri öncesinde sağlık çalışanlarının taleplerini hatırlatan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz, “Bu toplu sözleşmeden çok fazla beklentimiz var. Son 5 yıldır hem ekonomik hem de özlük haklarımızı kaybettik. Artık bunu kabul etmek gibi bir niyetimiz yok! Bu 2 yılımızı kapsayan bir sözleşme; yaşam kalitemizin her geçen gün düştüğü bir süreçteyiz. Biz bu durumu toplu sözleşmede düzeltmek istiyoruz” dedi.

SINIRIN ÜSTÜ OLSUN

Sağlık çalışanların acil olarak beklediği talepleri sıralayan Batmaz, “Emekliliğe yansıyan temel ücret istiyoruz. Kadrolu ve güvenceli çalışma koşulları istiyoruz. Kreş hakkı bizim için çok önemli. Malum Kovid-19 sürecinde bakıcılarımız bize gelmek istemedi. Bu anlamda 7/24 nitelikli kreş hakkı istiyoruz. Nöbetler çok yorucu, gece nöbetlerinin çift vardiya sayılmasını istiyoruz. Bu bağlamda biz performans sisteminin kaldırılması ve parça parça ödemelerin değil, yoksulluk sınırı üzerindeki maaşı istiyoruz. Yoksulluk sınırı 9 binlere dayandı. O nedenle söyleyeceğimiz her zam oranı enflasyon altında eziliyor. Yüzde 60 verse bile o kayıpları ancak giderebilir. Kovid-19 hiçbir illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilmelidir. 3600 ve 7200 ek gösterge talebimiz vardı. Eğer o talebimiz yerine gelirse bu güne kadar emekli olmak isteyen ama ekonomik kaygılar yüzünden emekli olamayan arkadaşlarımız emekli olabilecek” diye konuştu. Batmaz, ayrıca önemli diğer talepleri de şu şekilde sıraladı: “Hukuksuz OHAL/KHK’leri sonuçlarıyla birlikte iptal edilmelidir. OHAL Komisyonu lağvedilmeli, ihraçlar işlerine iade edilmeli. Sendika seçme ve örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalı. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı. 'Şiddet yasası teklifi' için çalışma yürütülmeli. Acil nöbeti tutan sağlık emekçilerinin nöbet ücretleri tutulan mekâna göre değil hizmetin niteliğine göre belirlenmeli. ASM sözleşmeleri, bireysel olmamalı, toplu sözleşmeye dahil edilmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2021, 10:13
YORUM EKLE

banner101

banner100