Ağustos'ta işsizliğin artması kaçınılmaz

Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik olarak zor bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Birleşik Metal İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, işten çıkarma yasağı uzamazsa Ağustos'ta işten çıkarmaların kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Ağustos'ta işsizliğin artması kaçınılmaz

Haber/ Didar DEMİRCİ

Korona virüs salgınının yayılımını ve salgının ekonomiyi kötü etkilemesini önlemek amacıyla hükümetin almış olduğu kararları değerlendiren Birleşik Metal İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, özellikle işten çıkarma yasağının bu ayın sonunda bitmesiyle büyük bir işsizlik kriziyle karşı karşıya kalınacağına dikkat çekti. Çeltek işten çıkarma yasağının süresinin uzatılması gerektiğini savunarak, “Ağustos ayı itibariyle işsizlik kaçınılmaz. İnşaat, turizm ve otomotiv gibi büyük sektörlerde daralma söz konusu! Fabrikalarda üretimler düştü. Kısa çalışma ödeneği ve yüzde 50 kapasiteyle çalışıyorlar. Açıkçası gizli bir işsizlik söz konusu. TÜİK rakamları gerçekleri yansıtmıyor! Hükümetin aldığı tedbirler yetersiz” dedi.

BORÇLAR KAPIDA

Kısa çalışma ödeneğiyle günlük 39 liraya çalışan işçinin alım gücünün düştüğünü dile getiren Çeltek, borçların kapıda olduğunu ve işçinin geçim derdine düştüğünü vurgulayarak, hükümetin bu durumu görmezden geldiğini ve gündemi değiştirmeye çalıştığını söyledi. Çeltek, “Kronik rahatsızlığı olan işçiler evlerine gönderildi. Ancak bu arkadaşların ücretli izinde olduğuna ilişkin bir hüküm verilmedi. Bu arkadaşlarımız çalışmak istiyor ancak kronik rahatsızlığı gerekçe gösterilerek iş başı yaptırılmıyor. Bu konu hakkında hükümetin kısa çalışma ödeneğinden faydalanmalarını sağlaması gerekiyor. Hükümet bu gibi sorunlarla ilgilenmesi gerekirken, algıyı başka yöne çekip duruyor” dedi. Çeltek, insanların özellikle sendikasız olan çalışanların haklarını aramak için siyasi baskıdan dolayı sesini çıkaramadığını dile getirerek, “İşten çıkarılma korkusu, ölüm korkusunu geçti” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92