Twitter'ın Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından başlatılan ücretli mavi tik uygulaması, Şanlıurfa'da büyük bir kargaşaya neden oldu. Bir kişi, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan'ın adını ve fotoğrafını kullanarak mavi tik aldıktan sonra okulların tatil edildiğini duyurdu. Ancak, Valilik tarafından yapılan açıklamada, bu paylaşımın sahte olduğu ve yasal işlem başlatıldığı belirtildi. Vali Salih Ayhan da gerçek Twitter hesabından yaptığı açıklamayla durumu düzeltmeye çalıştı. Elon Musk'un Twitter Blue uygulaması, mavi tikli sahte hesapların ortaya çıkmasına neden oldu.

Kent konseyleri afetlere hazır mı? Kent konseyleri afetlere hazır mı?

Twitter'ın sahibi Elon Musk tarafından satın alınmasının ardından başlatılan ücretli mavi tik uygulaması, Türkiye'nin Şanlıurfa ilinde büyük bir kargaşaya neden oldu. Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan'ın adını ve fotoğrafını kullanarak mavi tik alan bir kişi, okulların tatil edildiğini duyurdu. Ancak, gerçekte böyle bir durum söz konusu değildi ve sahte hesap hakkında yasal işlem başlatıldı.

Twitter'da Vali Salih Ayhan'ın isim ve fotoğrafıyla açılan sahte hesaptan "İlimizdeki yoğun sağanak yağış bu hafta gece ve yarın da devam edeceğinden ilimizdeki tüm okul kademelerinde eğitim öğretime 27.03.2023 tarihinde 1 gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında hamile ve engelli olan kamu görevlilerimiz de yarın idari izinli sayılacaktır" şeklinde bir paylaşım yapıldı. Bu paylaşım, Şanlıurfa'da veli ve öğrenciler arasında büyük bir kafa karışıklığına yol açtı.

Durumu fark eden Vali Salih Ayhan, gerçek Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yapılan sahte duyurulara değerli hemşerilerimizin itibar etmemelerini rica ediyorum. İlimizde tüm okullarda yarın eğitim-öğretim faaliyetleri devam edecektir. Bu şekilde sahte hesaplarda bulunanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır" dedi. Şanlıurfa Valiliği de resmi Twitter hesabından benzer bir açıklama yaparak sahte hesabı duyurdu.

Elon Musk'un Twitter'ı satın almasının ardından hayata geçirdiği Twitter Blue uygulaması, mavi tikli hesapları ücretli hale getirdi. Bu uygulama, özellikle ünlü isimlere ait sahte sosyal medya hesaplarının ortaya çıkmasına neden oldu. Ancak, bu tür sahte hesaplarla yapılan yanıltıcı paylaşımların, gerçeklikten uzak bilgilerin yayılmasına neden olması, ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, sosyal medyada paylaşım yaparken doğruluğunu teyit etmek ve sahte hesaplara itibar etmemek son derece önemlidir.