Yıldırım kamu emekçilerini alanlara çağırdı

Birleşik Kamu İş İzmir İl Başkanı Adem Yıldırım, 6’ncı dönem toplu sözleşme görüşmelerinde, hükümetin teklifi karşısında kamu çalışanlarına çağrıda bulunarak alanlara davet etti.

Yıldırım kamu emekçilerini alanlara çağırdı

Haber / Didar DEMİRCİ

Kamu çalışanını ve kamu emeklisini ilgilendiren 6’ncı dönem toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde hükümetin teklifini değerlendiren Birleşik Kamu İş İzmir İl Başkanı Adem Yıldırım, “Kabul edilecek gibi değildir” dedi. Yıldırım, “Milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklisini ilgilendiren Sözde Toplu Sözleşmenin, Hakem Kuruluna bırakılacağını göstermektedir. İktidar kanadı artık alışılagelmiş bir şekilde toplu pazarlık masasında sendikaları sürekli olarak oyalayıp uyuşmazlık yaratmayı bilinçli bir eylem haline getirmiştir. Hükümet, her dönem Sözde Toplu Sözleşme uyuşmazlığı yaratarak, sonucu değiştirmeyeceğini bildiği için görüşmeleri Hakem Kuruluna havale edecektir. Davulda, tokmak da AKP iktidarında, siyasi iktidar kamu emekçilerine ne teklif ederse yandaş konfederasyon kabul etmek zorundadır” dedi.

TİS masasının çarpıklığı dünden belliydi”

Eleştirilerini sürdüren Yıldırım, “Siyasi iktidarın arka bahçesi konumuna gelmiş sözde konfederasyon ile Sözde Toplu Sözleşme masasının çarpıklığı dünden belliydi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci sorumluluktan kaçamaz. Hükümet ve yandaş konfederasyon arasında yapılacak olan “danışıklı görüşmelerden” kamu emekçileri adına herhangi bir kazanım çıkmasını zaten beklemiyorduk. Ortada ne gerçek bir Toplu İş Sözleşmesi görüşmesi ne de toplu pazarlık masası bulunmaktaydı. Kamu emekçilerinin ekonomik, sosyal ve özlük hakları konusundaki taleplerini ve çözüm önerilerinin dikkate alınmadığı bir toplu sözleşme düzeni gerçekçi olamaz. Kamu emekçilerine dayatılan Sözde Toplu İş Sözleşme düzeni ve Hakem Heyeti tam bir kurmaca ve aldatmaca olduğunu şimdiden söylüyoruz. Kamu emekçileriyle dalga geçilen teklife karşı kamu emekçilerini ortak mücadele yürütmek için Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bekliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE