banner112
banner111

Temmuz ayı enflasyon beklentisi belli oldu!

Enflasyon oranı 2022 temmuz verileri şimdiden gündemdeki yerini aldı. Her ay TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları için geri sayım başladı. Haziran ayı enflasyon oranının aylık yüzde 4,95 artışla yıllık yüzde 78,62 açıklanmıştı. Ekonomide büyük önem arz eden enflasyon verilerinin Temmuz ayında yüzde kaç olacağı merak ediliyor. Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketi ile Temmuz ayı enflasyon beklenti tahmini belli oldu. İşte Temmuz ayı 2022 enflasyon beklentisi anketi ve enflasyon oranlarının açıklanacağı tarih...

Temmuz ayı enflasyon beklentisi belli oldu!

Enflasyon rakamlarının açıklanacağı tarih araştırılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamların ne zaman duyurulacağı merak konusu oldu. Temmuz ayı enflasyon oranı tahmini ise Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketi ile belli oldu. Peki Temmuz ayı enflasyon oranı açıklandı mı? Enflasyon rakamları ne zaman ve saat açıklanacak? İşte enflasyon oranları hakkında detaylar...

TEMMUZ AYI ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
Temmuz ayı enflasyon oranı 3 Ağustos saat 10:00’da açıklanacak.

HAZİRAN AYINDA NE OLMUŞTU?
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 42,35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 78,62 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 44,54 artış gerçekleşti.

TEMMUZ AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ NEDİR?
2022 yılı Temmuz ayı Piyasa Katılımcıları Anketi, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 48 katılımcı tarafından yanıtlanmış ve sonuçlar katılımcıların yanıtları toplulaştırılarak değerlendirildi.

Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 64,59 iken, bu anket döneminde yüzde 69,94 olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 37,91 iken, bu anket döneminde yüzde 40,23 olmuştur. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 22,04 ve yüzde 24,27 olarak gerçekleşmiştir. (Habertürk) 

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100