banner112

Hasat yarı yarıya azaldı!

Artan gübre ve mazot fiyatları nedeniyle çiftçi tarlasına gübrenin yarısını bile atamadı, tarlasını da süremedi. Sonuçta, başta patates olmak üzere bir çok meyve ve sebzede hasat oranı yarıya azaldı

Hasat yarı yarıya azaldı!

Bu yıl aşırı yağışlar nedeniyle oluşan sel ve su baskınlarının patates tarlalarında ciddi hasar oluşturduğuna dikkat çeken üretici Fikret Yıldız, tarlasının yarısını boş bıraktığını diğer yarısındaki ekili patateslerin ise sel sonrası çürüdüğünü söyledi. Yıldız, “Gübre pahalı olduğu için ürüne atamıyoruz. Mazot pahalı olduğu için tarlamızı da süremiyoruz. Bir yıl önce traktörün deposu 650 TL’ye doluyordu, şimdi 2.5-3 bin liraya doluyor. Patateste tohum sorunu da yaşıyoruz. Ne yazık ki  Tarlanın sadece 3'te 1'ine gübre atabildik. O nedenle verimde düşük. Ayrıca geçmişe göre daha az alanda ekim yapabildik. Tarlanın büyüklüğü 50 dönüm ama ancak 30 dönümüne ekim yapabildik. Girdi maliyetlerindeki artışa karşın ürünlerin çok ucuza gitmesi zarar etmemize neden oldu” dedi.

'BİZE FAYDASI YOK'
Çiftçilerin kooperatifleşip ilaç, tohum, gübre temininden ürettiği ürünü aracısız olarak satacağı bir yapıya geçilmesi gerektiğini aktaran çiftçiler, ürünlerin işlenmiş ve dondurulmuş olarak satılması halinde katma değer yaratılarak kazançlarının artabileceğini vurguladı. Büyükşehirlerde 12 liraya kadar çıkan patates fiyatının kendilerine hiç bir faydası olmadığını da aktaran çiftçiler, “Hububattan sonra en çok tüketilen gıda patatesti. 73 ilde patates yetişen ülkemizde böyle giderse patates üretiminin düşmesi ile patates fiyatları daha da artacak” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2022, 14:58
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100