Egeli işadamlarına tasarruf çağrısı yapıldı

TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek, Ege Genç İşadamları Derneği'nin (EGİAD) konuğu oldu.

Egeli işadamlarına tasarruf çağrısı yapıldı

TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek, Ege Genç İşadamları Derneği'nin (EGİAD) konuğu oldu. EGİAD üyelerine yönelik gerçekleşen Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, yabancı sermaye ve yatırımların çekilebilmesi için öngörülebilirliğin sağlanmasının ve ekonomide güven ortamının tesis edilmesinin gerekli olduğunu vurguladı.

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter tasarruf eksikliğine dikkat çekerek, yabancı sermaye ve yatırımların çekilebilmesi için öngörülebilirliğin sağlanmasının ve ekonomide güven ortamının tesis edilmesinin gerekli olduğunu vurguladı. İlter, "İşletmelerimizde tasarruf ve verimlilik esasına göre yeniden yapılanmamız gerekli. Atılması gereken teknik adımlar ötesinde ekonominin ilacı daha fazla demokrasi, daha güçlü ve bağımsız kurumlar tesis edilmesi, liyakata dayalı sistemin güçlendirilmesi, hukukun üstünlüğü ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda ilerlemek olacaktır" dedi.

Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek ise yaptığı konuşmada, TL'nin değer kaybında yaşanan düşüşün nedenlerine değinerek Fed faiz politikasının gelişmekte olan ülkelere etkisi, doların değer kazanması, cari açıktaki artış ve enflasyondaki sapma üzerinde durdu. Türkiye'nin kısa vadeli dış borcunun döndürülmesinin öncelikli olduğuna vurgu yapan Pelin Yenigün Dilek, kısa vadede likidite kontrolü için rezervlerin uygun kullanımı, faiz politikasının piyasa beklentilerine uygun şekilde düzenlenmesi gibi önemlerin önemine değindi. Açıklanacak orta vadeli ekonomi programa büyüme, enflasyon, cari açık arasındaki dengenin önemli olacağını belirterek Merkez Bankası'nın bağımsızlığı, beklentilerin iyi yönetilmesi, politika yapıcıların hızlı, kararlı ve şeffaf bir şekilde finansal dalgalanma için önlem alması, iyi uluslararası ilişkilerin sağlanması, güçlü kurumsal yapının oluşturulması gibi yapısal önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle KOBİ'lerin likidite sorunu yaşadığını vurgulayan Pelin Yenigün Dilek, büyük şirketlerin ödemelerinde KOBİ'lere öncelik vermesi gerektiğinin altını çizdi. Alacak sigortasının uygulamaya geçmesi, KOBİ'lere ödemeleri düzenleyen Ticaret Kanunu'nun ilgili maddesinin pratikte uygulanmaya başlaması, geç ödeme süresinin 60 günden AB'deki gibi 30 güne indirilmesi ve kanunun kapsamına yine AB'deki gibi kamu kurumlarının dahil edilmesi gibi önlemlerin, içinde geçtiğimiz dalgalanma döneminde, KOBİ'lerin nakit sıkışıklığı sorunu için her türlü kredi teşvik paketinden ya da yapılandırma önerilerinden daha faydalı bir önlem olacağı belirtildi. DHA

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92