banner112

Dünya Bankasından 1 milyar dolarlık kredi

Dünya Bankası tarafından İki farklı proje için Türkiye'ye yönelik 1 milyar dolarlık kredi onaylandı.

Dünya Bankasından 1 milyar dolarlık kredi
Dünya Bankası tarafından İki farklı proje için Türkiye'ye yönelik 1 milyar dolarlık kredi onaylandı.

Dünya Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada,"Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu Türkiye'deki Doğalgaz Depolama Genişletme Projesine yönelik 600 milyon dolar tutarındaki bir krediyi onayladı" denildi.

Bankanın onayladığı bir başka kredi ise Türkiye'deki Finansmana Kapsayıcı Erişim Projesine yönelik 400 milyon dolar tutarındaki kredi oldu.

ÖNEMLİ BÖLÜMÜ KOBİLERE


Doğalgaz depolama genişletme projesine yönelik sağlanan finansman aracı, ilk yedi yılı geri ödemesiz olmak üzere 22.5 yıl vadeli oldu.

Finansmana kapsayıcı erişim projesine yönelik sağlanan finansman aracı ise ilk altı yılı geri ödemesiz olmak üzere 29 yıl vadeli oldu. Dünya Bankası açıklamasına göre bu proje Türkiye garantörlüğü altında, borçlu ve uygulayıcı kuruluş sıfatı ile TSKB aracılığı ile uygulanacak ve önemli bölümü KOBİ'lere kullandırılacak.

TUZ GÖLÜNE TESİS


Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt, "Tuz Gölü'ndeki doğalgaz depolama tesisi Türkiye'de bu tip bir depolama tesisinin ilk örneğini ve aynı zamanda dünyada da birkaç tesisten birini oluşturuyor. Depolama tesisi Türkiye'nin enerji güvenliğinin arttırılmasında kilit bir rol oynayacak ve hanehalkları ile işletmeler arasında artan doğalgaz talebine cevap vermede esneklik sağlayacaktır."dedi.

Zutt, özellikle küresel arzın kısıtlı olduğu veya kış koşulları sebebiyle talebin aniden yükseldiği durumlarda, tesisin tüketicilere kesintisiz olarak yeterli doğalgaz ulaştırılmasını sağlamaya yardımcı olacağını da belirtti.

Banka Tuz Gölü'ndeki ilk doğal gaz depolama projesi için Kasım 2005'te 325 milyon dolar tutarında bir kredi onaylamış, daha sonra yaklaşık bir milyar metreküp doğal gaz depolama olanağı tanıyacak olan başlangıç projesi için Temmuz 2014'te 400 milyon dolar tutarında bir kredi daha sağlamıştı. AA

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 14:02
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100