Albayrak: OECD'de 1'inci, dünyada 2'nci sıradayız

TÜİK'in açıkladığı ağustos ayı sanayi verilerini yorumlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "OECD'de 1, dünyada 2'nciyiz. İstikrar ve verimlilik vagonlarını milli ekonomi raylarına oturtuyoruz" dedi.

Albayrak: OECD'de 1'inci, dünyada 2'nci sıradayız

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Buna göre ağustosta sanayi üretimi yıllık yüzde 10,4 yükseldi.
TÜİK verilerine göre sanayinin alt sektörleri incelendiğinde,ağustos ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 11.4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2.3 arttı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından ağustos ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi. Albayrak, "OECD'de 1, dünyada 2'nciyiz. Ağustosta sanayi üretimi yıllık yüzde 10,4; perakende satış hacmi yüzde 5,8 artarken sektörel ciro endeksi ise yıllık yüzde 23,5 yükseldi. İhracat treninin başına üretim lokomotifini getirerek istikrar ve verimlilik vagonlarını milli ekonomi raylarına oturtuyoruz" ifadesini kullandı.

YORUM EKLE