Akhisar'da mükemmel zeytin ve zeytinyağı ürettik

Akhisar'da mükemmel zeytin ve zeytinyağı ürettik
Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alhat, zeytindeki başarılarını zeytinyağına da taşıdıklarını belirterek, “Mükemmel yağlar ürettik” dedi

Uluslararası Zeytin Konseyi tarafından geçen yıl ilki kutlanan 25 Kasım Dünya Zeytin Günü'ne yine Akhisar damga vuracak. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, zeytindeki başarılarını zeytinyağına da taşıdıklarını belirterek, “Mükemmel yağlar ürettik” dedi. Alhat, iki gün sürecek etkinliklerde, sektörde konuşulmayanların konuşulacağını söyledi. Türkiye'de 14 milyon zeytin ağacıyla sektörün amiral gemisi Akhisar, 25 Kasım Dünya Zeytin Günü'nü çeşitli etkinliklerle kutlayacak. 24 Kasım'da Zeytine Minnet Yürüyüşü ile başlayacak kutlamada ayrıca Akhisar Belediyesi Fuaye Salonu'nda zeytin ve zeytinyağı ile ilgili resim sergisi açılacak. 25 Kasım'da ise Taş Konak’ta zeytinlerin altında gerçekleşecek etkinliklerde zeytinin sağlık için olan önemine dikkat çekilecek.
Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, “Üreticiden Tüketiciye Zeytinyağı” konulu panelde, sektörde hiç konuşulmayanların konuşulacağını söyledi. Alhat, “Zeytinyağının tüketiciye neden bu kadar pahalıya gittiğini konuşacağız” dedi. Akhisar'ın erken hasat kapsamında soğuk sıkımları da başarıyla tamamladığını, domat ve uslu tipi zeytin hasadının sona erdiğini, trilyenin yıl sonuna kadar süreceğini ifade eden Alhat, bu yıl önemli bir fark yarattıklarına da dikkat çekti. Alhat şöyle devam etti: “Biz Türkiye'de sofralık zeytinin yüzde 70'ini üretiyoruz. Kalitemiz nedeniyle de sektöre yön veren bir şehiriz. Şimdi de yine aynı yüksek kalitede zeytinyağı elde etmeye başladık. Erken hasat soğuk sıkımlara yönelik ilk numune analizlerinde asit oranı yüzde 0.2 (2 Dizem) altında çıktı. Bunun anlamı kusursuz yağ demektir. Artık zeytinyağım Akhisar'dan demek 'Ben kaliteli zeytinyağ tüketiyorum' demekle eşdeğer. Akhisar zeytinyağı demek güven demek”
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner92