banner135

1.5 milyar dolarlık ticarete 'Nişan'

İZTO Başkanı Mahmut Özgener, İtalya ile İzmir arasındaki ilişkilerin geliştirilmesindeki rolü nedeniyle İtalya Cumhurbaşkanı tarafından 'Devlet Nişanı' ile ödüllendirildi

1.5 milyar dolarlık ticarete 'Nişan'

İzmir ile İtalya arasındaki ticaret hacminin 1.5 milyar dolara ulaştığını ve bunda İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener'in önemli bir payı olduğunu söyleyen İtalyan'ın İzmir Konsolosu Valerio Giorgio, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından takdir edilen İtalya Cumhuriyeti Devlet Nişanı'nı Özgener'e taktı. Türkler ile İtalyanlar arasındaki ticaretin çok eskilere dayandığını vurgulayan Özgener, “İtalya, kentimizin dış ticaret ortakları arasında her zaman ilk beş ülke arasında yer alıyor. 2021 yılında İzmir’den İtalya’ya 852 milyon dolar tutarında ihracat yaptık. İtalya’dan şehrimize yapılan ithalat ise 653 milyon dolar. Toplamda İzmir ile İtalya arasındaki karşılıklı dış ticaretimiz yıllık 1.5 milyar dolar civarında” dedi.

'YAKIN TANIĞIYIM'

İzmir İtalya Konsolosu Valerio Giorgio ise, İtalya ile ticari ve sosyal ilişkileri güçlendirmek, iki ülke arasında yeni fırsatlar yaratmak için yaptığı çalışmalar nedeniyle İtalya Cumhuriyeti tarafından Devlet Nişanı verildiğini kaydetti. Çeşme'de düzenlenen törende konuşan Giorgio, “Mahmut Bey’in ticari ilişkilerimizi artırmayı sağlayacak tüm faaliyetlerine yakından tanıklık ediyorum. Son yıllarda, iki ülke arasındaki ticaret büyüyerek 2022'de 23 milyar dolara ulaştı. 2023'ün ilk 7 ayında şimdiden 15 milyar dolara ulaştık” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100