banner112

Genç mühendislerden akıllı projeler

Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri bitirme projeleriyle sınır güvenliği, sağlık, yerli üretim ve ev teknolojilileri gibi konulara el attı.

Genç mühendislerden akıllı projeler

Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri bitirme projeleriyle sınır güvenliği, sağlık, yerli üretim ve ev teknolojilileri gibi konulara el attı. Türkiye'nin ekonomik gelişimine katkı sağlamayı hedeflayan gençlerin geliştirdikleri bazı projeler, TÜBİTAK'tan mali destek almaya da hak kazandı.

Öğrenciler, mühendislik eğitimleri boyunca edindikleri deneyimleri kullanarak birbirinden iddialı projeler geliştirdi. Öğrencilerden Ahmet Doğukan Erten, Halil Hasdemir ve Salim Can Savcı, 'Taşınabilir EKG İzleme Sistemi' projesi geliştirdi. Taşınabilir EKG (Elektrokardiyografi) İzleme Sistemi, yüksek kardiyovasküler yani kalp, damar ve kan dolaşımı ile ilgili riski olan kişilerin erken teşhis edilmesini sağlamak amacıyla tasarlandı. Sistem sayesinde EKG, nabız oranı ve kandaki oksijen doygunluğu gibi değişikliklerin sürekli ve konforlu bir şekilde izlenmesi sağlandı. Ayrıca günümüz teknolojisinden yararlanarak alınan verilerin kablosuz olarak iletilmesi sağlandığı gibi bluetooth cihazı sayesinde de sistemin hastanın doktoru gibi bir başkası tarafından izlenmesine de olanak verildi. Ürünün taşınabilir, hafif ve kablosuz iletişim sağlaması da kullanıcıya ergonomik ve konforlu bir hizmet sağladı.

GIDA ÇÜRÜMESİNE SON


Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Melih Aknarçay, Meriç Anıl İlçi ve Servet Akın, 'Buzdolabı İçinde Çürüyen Bir Gıdanın Tespiti' projesini geliştirdi. Projeyle ilgili şu bilgi verildi:

"Çürümüş veya çürüyen gıdalardan gelen koku, insan sağlığı için potansiyel olarak tehlikeli olabilen bir biyokimyasal maddedir. ‘Buzdolabı İçinde Çürüyen Bir Gıdanın Tespiti’ ismi verilen proje sayesinde insan sağlığını korumanın yanı sıra, gıda atıklarını önleyerek ekonomiye katkıda bulunmak hedeflendi. Özellikle buzdolaplarında oluşan çürümüş ürün kokusunu algılamak için bir düzenek tasarlandı. Elektronik bir devre olarak sensör, sinyal işlemcisi ve alarm sistemi kullanılarak çürüyen ve çürümüş gıdalardan gelen kötü koku tespit edilerek kullanıcıların cep telefonlarına bir uyarı mesajı gönderilmesi sağlandı."

YERLİSİ DE OLSUN


Bir diğer öğrenci Mert Nakıp ise 'Yapay Sinir Ağlarına Dayalı Metal Oksit Gaz Sensörleri Kullanarak Yangın Algılama' projesini hazırladı. Nakıp geliştirdiği projeyle ilgili, "Son yıllarda yangın algılama sistemlerinden beklentilerin artması nedeniyle birçok çalışma yapılmaya başlandı. Bu gelişmelere destek vermek amacıyla ve yerli piyasada Yapay Sinir Ağı (YSA) algoritmalarını kullanan bir ürün bulunmaması nedeniyle EDS Elektronik Destek Sanayi ve Ticaret şirketinin danışmanlığında bir yangın algılama sensörü geliştirildi. Bazı yabancı firmalarda geliştirilen ürünlerin ise yalnızca duman ve alev algıladıkları tespit edilerek doğruluğu ve yangına tepki hızı daha yüksek bir yangın algılama sisteminin oluşturulması hedeflendi. Proje aynı zamanda TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı’ndan mali destek almayı da başardı" bilgisini verdi.

ROBOTİK KOLLA MAYIN TESPTİ


El izleme ile insansız kara aracı adlı projeyi geliştiren öğrenciler Çağdaş Özel, Eda Şafak ve Kaan Arslan ise robotik teknolojiyi kullanarak ülke sınır güvenliği açısından büyük öneme sahip, çeşitli fonksiyonlu bir insansız kara aracı geliştirilmesini amaçladı. Metal saptayıcı yardımı ile mayın tespitine sahip olan araçta robotik kol sayesiyle de mayının etrafında görülebilecek bir sınır çizilmesi sağlandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 12:06
banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100