banner112

Ege Üniversitesi’ne YÖK soruşturması

Sayıştay’ın 2020 yılında Ege Üniversitesi hakkında yayınladığı denetim raporlarında da yer alan usulsüz işlemler, CİMER’e yapılan şikayet sonucu YÖK’ü harekete geçirdi. YÖK, Ege Üniversitesi Rektörlüğü hakkında inceleme başlattı.

Ege Üniversitesi’ne YÖK soruşturması

Sayıştay’ın Ege Üniversitesi ile ilgili hazırladığı denetim raporlarına da yansıyan usulsüz işlemlerle ilgili konuları daha öncesinde gündeme getirmiştik. Söz konusu usulsüzlükler üzerine CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) yapılan şikayetler, Yüksek Öğretim Kurulu’nu (YÖK) harekete geçirdi. YÖK, Ege Üniversitesi hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma konusu olan iddialar arasında ise otopark, asansör ve kantin ihalelerinde usulsüz işlemler yapıldığı gibi konular yer alıyor. Bu iddialar Sayıştay’ın denetim raporlarına da yansımıştı.

YÖK MÜFETTİŞLERİ DEVREDE

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Ege Üniversitesi hakkında gelen şikayetlere “görevsizlik” kararı vermesinin ardından, söz konusu iddialar CİMER’e taşındı. CİMER’e ulaşan şikayetler sonucu YÖK devreye girdi. YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı’nın görevlendirmesiyle müfettişler, iddialar üzerine harekete geçti ve Ege Üniversitesi’nden bilgi ve belge talebinde bulundu. YÖK’ün soruşturmasına konu olan iddialar arasında; Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın otopark, asansör ve kantin ihalelerinde usulsüz işlemler yaptığı gibi konular yer aldı. Ege Üniversitesi Necdet Budak’ın göreve gelmesinin ardından üniversite içindeki otopark işletmeciliğini Ankara merkezli BTM Harita Mühendislik Şirketi yapıyordu. BTM Harita Mühendislik Şirketi’nin işletme süresinin dolmasının ardından kampüs içindeki tüm otoparklar Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı’nın iştiraki ÜNTAŞ A.Ş tarafından işletilmeye başlandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2022, 10:33
banner123
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sema Arama
Sema Arama - 2 hafta Önce

Neler neler rezillik kurumu yıpratıyor kasasınıbdolduruyor

Sema Arama
Sema Arama - 2 hafta Önce

Aynen öyle çok büyük paralar rüşvetler yalandan verilen ihale 2 kez iptal edilip başka tarihe alındı kimse giremedi. Sonra egeliyiz vakfı komle 10 kantin otopark bir kişiye verildi.Haksız rekabet ve rüşvet döndü.

Kanun adami
Kanun adami - 4 hafta Önce

Ege üniversitesi Rektörü eğitim kurumu olarak kullanmıyor Ege üniversitesi Rektörü birer iş adamı lütfen çok iyi bir iş adamıdır kendisi oysaki Genel sekreter bana bizzat bizi boşuna yoruyorsun yuke ve savcılığa şikayet ederek biz gidip çay kahve içip geliyoruz demişti iyi çay İçmeler size genel sekreter sekreter .M.A çayı kahveyi çok sever iyi içmeler bitirdiniz üniversiteyi peş keş çekerek . Rektör değil Mübarek Rant kapısına çevirdi .kaçak yapılar yaptı çünkü kendine yaptı bir arastirilsin neler neler...

Demet
Demet - 2 ay Önce

Doğru bir haber kantinden ve otoparklar bir kişiye ihalesiz verildi rektör rüşvet yiyor umarım görevden alinir

SIRADAKİ HABER

banner101

banner100