banner112

Yanlış karar kötü sonuç

Çeşme Projesi'nin hayata geçirileceği bölgenin SİT derecesinin düşürülmesine bir tepki de ÇMO İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay'dan geldi. Kınay, “Yanlış kararlar kötü sonuçları doğuracak” dedi

Yanlış karar kötü sonuç

Haber/ Gökçe ADAR
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Çeşme Projesi’nin hayata geçirilmek istediği Çeşme ve Urla ilçelerinde Alaçatı ve Zeytineli bölgesindeki alanlara ilişkin yeni plan yayınlamıştı. Çıkarılan planla, Çeşme Yarımadası'nın SİT derecesi '2’nci Derece Doğal SİT-Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ndan, 3’üncü 'Doğal SİT-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı'na düşürüldü. Derecenin düşürülmesiyle, bölgenin ranta açılacağını ve projenin önünün açıldığını ifade ederek konuya müdahil olan çevreciler ve çevreye duyarlı avukatlar, konuyu yargıya taşıma kararı almıştı. SİT derecesinin düşürülmesine bir tepki de TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay'dan geldi. Kınay, projenin İzmir için geri dönülmez sonuçlar doğuracağını ifade etti.

KORUNMASI ŞART

Kınay, Çeşme Yarımadası bölgesinin korunması gerekirken bilimsel olmayan ve koruma politikalarından uzak yaklaşımların yanlış olduğunu söyledi. Kınay, “Bölgenin özel ve hassas yapısının korunması gerekirken, bilimsel dayanak ve koruma politikalarından uzak yaklaşımlar, düzenlenen SİT statü değişiklikleri korumadan çok kullanmaya ve tahribata odaklanmaktadır. Özellikle Yarımada bölgesinde plan ve SİT statü değişikliklerinin yakın geçmişi değerlendirildiğinde projelere göre alan düzenlemelerinin yapıldığı, doğa koruma ve kamu yararından uzak amaçlara hizmet etmektedir. Her mevzuat düzenlemesinin altında kamu yararı taşımayan, kentlerimiz, doğal yaşam alalarımızın tahribine yol açacak uygulamaların önündeki engelleri kaldıran mekanizmalar olarak karşımıza çıktığı bugünlerde bu uygulamaların geri dönülemez sonuçları olacağı çok açıktır. Yanlış kararlar İzmir için kötü sonuçlar doğuracak’’ dedi.

banner123
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100