banner135

İtiraz için kritik süre

Aliağa'ya yapılması planlanan 'Rıhtım ve Geri Kazanım Hizmet Sahası' projesinin ÇED süreci başladı. Tesisi istemeyen bölge halkı, tanınan 10 günlük sürede projeye itiraz edebilecek

İtiraz için kritik süre

İzmir'in Aliağa ilçesine HABAŞ Sinai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. tarafından 'Rıhtım ve Geri Kazanım Hizmet Sahası' projesinin yapılması kararlaştırıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İzmir İl Müdürlüğü'nden duyurulan projenin ÇED süreci başladı. 11 Ocak 2022 tarihinde ÇED sürecinin açıklandığı projeye 10 günlük itiraz süresi tanındı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İzmir İl Müdürlüğü'nden duyurulan proje için, “ÇED Yönetmeliği'nin 14. Maddesi 1 No'lu bendi kapsamında Bakanlıkta ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nde on (10) takvim günü görüşe açılmıştır. Bakanlığa/Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne iletilen görüşler projeyle ilgili karar alma sürecinde dikkate alınacaktır” ifadeleri kullanıldı.

SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Öte yandan Aliağa’da HABAŞ Sinai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş. tarafından yapılmak istenen 'Cüruf Depolama ve Geri Kazanım Tesisi' projesi için geçtiğimiz aylarda 'Halkın Katılım Toplantısı' yapılacağı duyurulmuştu. Yapılmak istenen tesisin hayata geçtiği takdirde; çevreye, doğaya, tarım alanlarına zarar vereceğini belirten bölge halkı toplantıya katılmayarak, projeyi protesto etmişti. Sürecin devam ettiğini ve Aliağa halkının cüruf tesisi istemediğini bir kez daha yineleyen Aliağa Çevre ve Kültür Platformu (ALÇEP) Sözcüsü Zeki Küçükakyüz, “Cüruf tesisi projeleriyle ile ilgili iki toplantıyı da yaptırmadık. İki tesisi de istemiyoruz. Zehirlenmek istemiyoruz. Çekin Aliağa'dan elinizi. Sürecin takipçisiyiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100