‘Aliağa köylüsünün zeytinini bitirirler’

İzmir Aliağa’da yapılması planlanan cüruf depolama tesisinin bölge halkını olumsuz etkileneceğini ifade eden mahalle muhtarı Fikri Narşap, “Tesis, Aliağa köylüsünün zeytinini bitirir. Vazgeçin” dedi

‘Aliağa köylüsünün zeytinini bitirirler’

Haber / Gökçe Adar

İzmir’in Aliağa ilçesinde HABAŞ ve Ekovar şirketleri tarafından yapılması planlanan Batı Ege ve Güney Marmara Endüstriyel Atık Bertaraf Tesisi Projesi’nin yapılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi Demirçelik fabrikalarının inşaat çalışmalarına başlamaları için Ağustos ayında yazı gönderildi. Gönderilen yazıda, kırsal mahallede yapılması istenen cüruf bertaraf tesisi çalışmalarının hızlandırılması talep edildi. Aliağa Samurlu Mahallesi Muhtarı Fikri Narşap, bölgede çok sayıda zeytin ağaçlarının olduğunu ifade ederek, bu projenin iptal olması çağrısı yaptı. Narşap, “Yapılmak istenen tesisin yanında bal ormanları var, zeytin ağaçları var. Tesisin yapılması durumunda bu ağaçlara da zarar verecekler. Aliağa köylüsünün geçim kaynağı o zeytinler. Projenin yapılması durumunda, köylünün zeytinini bitirirler” dedi.

BACA TOZLARI MEVCUT

Cüruf depolama tesisi içerisinde baca tozlarının mevcut olduğunu ve bu atıkların çok tehlikeli olduğunu dile getiren Narşap, “Cüruf depolama alanında baca tozlarının ve atıkların olduğunu da öğrendik. Bu tozlar çok tehlikeli. Alana bu kadar yakın zeytin ağaçları ve orman varken nasıl bu tesise izin veriyorlar? Sadece Samurlu Mahallesi değil, beş farklı kırsal mahalle bu tesisten etkilenecek. Tesis, Menemen Ovası’nı, Aliağa Ovası’nı bitirecek. Tesis, organik tarımı da bitirecek. Biz, bu tesisi istemiyoruz. Sonuna kadar karşı çıkacağız” diye konuştu.

YORUM EKLE