Macaristan başbakanının taktığı atkı, ortalığı karıştırdı!

Macaristan'ın sağcı başbakanı Viktor Orban'ın dün paylaşılan bir videoda taktığı atkı, ortalığı karıştırdı. Atkıda "Büyük Macaristan" haritası yer alırken, haritadaki Macaristan topraklarında Ukrayna'dan da bir bölüm olması tepki çekti

Macaristan başbakanının taktığı atkı, ortalığı karıştırdı!

Orban'ın taktığı atkıda "Büyük  Macaristan" haritası olduğu görüldü. Instagram'da paylaşılan görüntüleri ise Batı medyası, "  Macaristan,  Ukrayna'dan toprak mı istiyor" sorusuyla manşetlerine taşıdı. 

Orban'ın üzerindeki atkıda yer alan "Büyük  Macaristan" haritasında  Ukrayna'nın yanı sıra Avusturya, Slovakya, Hırvatistan, Sırbistan ve Romanya'dan da bölgeler buluyor. Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından  Ukrayna'dan tepki geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, "  Macaristan'ın işgalci fikrini ortaya çıkarmak Ukrayna-  Macaristan ilişkilerinin gelişmesine hiçbir katkı sağlamaz" dedi. Nikolenko ayrıca Macaristan'ın Ukrayna Büyükelçisi'ne de nota verileceğini aktardı.

Konuyla ilgili Facebook hesabı üzerinden açıklama yapan Orban, "Futbol siyaset demek değildir. Gerçekte olmayan şeylere itibar etmeyin. Macaristan milli takımı nerede yaşarlarsa yaşasınlar bütün Macar halkına aittir" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2022, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner101

banner100