banner109

Kayıp denizaltının enkazı Bali Adası açıklarında bulundu

Endonezya'da 21 Nisan'da kaybolan ve 53 kişilik mürettebatının yaşamını yitirdiği denizaltının enkazı bulundu.

Kayıp denizaltının enkazı Bali Adası açıklarında bulundu

Channel News Asia'daki habere göre, Deniz Kuvvetleri Komutanı Yudo Margono yaptığı basın toplantısında KRI Nanggala-402 adlı denizaltıya ait olduğu sanılan enkazın Bali Adası açıklarında tespit edildiğini bildirdi.

Margono batan denizaltının üç parçaya ayrıldığını belirtti.

KRI Nanggala-402 adlı denizaltı ile 21 Nisan'da irtibat kesilmişti.

Denizaltının, Bali Adası'nın 95 kilometre kuzeyinde kaybolduğu açıklanmıştı.

Endonezya Donanması, kaybolan denizaltıyı arama çalışmaları için bölgeye 6 savaş gemisi, 1 helikopter ve 400 personel göndermişti.

Kayıp denizaltının dalış yaptığı yere yakın noktada petrol sızıntısı tespit edilmişti.

Endonezya'da 21 Nisan'da tatbikat sırasında Bali adasının 60 mil açıklarında kaybolan KRI Nanggala-402 denizaltısının enkazına ulaşıldı. Endonezya Ulusal Silahlı Kuvvetler Komutanı Mareşal Hadi Tjahjanto, denizaltındaki 53 mürettebatın tamamının hayatını kaybettiğini açıkladı. Tjahjanto basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Güvenilir kanıtlara dayanarak KRI Nanggala 402'nin battığını ve tüm mürettebat üyelerinin hayatını kaybettiğini bildiriyoruz” dedi. Deniz Kuvvetleri Komutanı Yudo Margono da denizaltının 3 parçaya ayrıldığını söyledi.
Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, “Bu trajedi, yalnızca 53 mürettebatın ailesini ve donanmayı değil tüm Endonezya halkını sarstı. Endonezya halkı olarak mürettebatın ailesine üzüntümüzü iletiyoruz” dedi.
Arama kurtarma çalışmalarına en az 25 donanma gemisi katılırken, Malezya ve Singapur da bölgeye gemi sevk etmişti.

YORUM EKLE

banner97

banner96