banner112

Almanya'nın yeni kabinesinde ilkler

Almanya tarihinde ilk kez kabinede 8 kadın ve 8 erkek bakan görev yapacak.

Almanya'nın yeni kabinesinde ilkler

Almanya'da Merkel dönemi resmen sona erdi. Ülke, 16 yıl sonra ilk kez bir erkek tarafından yönetilecek. Ancak Angela Merkel şansölyeliği bir erkek halefine devrediyor olsa da, yeni kabinede her zamankinden daha fazla kadın olacak.

New York Times'tan Katrin Bennhold'un haberine göre, yeni başbakan Olaf Scholz, hükümetine erkek sayısı kadar kadın atayacağına dair verdiği seçim sözünü tuttu. Kabinede görev yapacak 8 erkek ve 8 kadın bakan göreve resmen başladı.

İlk kadın Dışişleri ve İçişleri Bakanları

Yeni kabinede sayısal olarak kadın-erkek eşitliğinin ilk kez sağlanmasının yanı sıra başka ilkler de yaşanıyor. Almanya yeni kabine ile birlikte ilk kadın dışişleri bakanına ve ilk kadın içişleri bakanına sahip olacak. Ayrıca üst üste üçüncü kadın savunma bakanı görev yapacak.

Scholz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Güvenlik, bu hükümette güçlü kadınların elinde olacak. Nüfusun yarısını kadınlar ve erkekler oluşturuyor, bu yüzden kadınlar da gücün yarısını almalı. Bunu gerçekleştirmeyi başardığımız için çok gururluyum" dedi.

Araştırma enstitüsü WZB Berlin Sosyal Bilimler Merkezi Başkanı Jutta Allmendinger, “Almanya son birkaç yılda gelişti ve Bayan Merkel bunda büyük rol oynadı. Bir yandan da Scholz bu kabine ile ülkenin çağrısına uydu" dedi.

YORUM EKLE

banner101

banner100