Biliyorsunuz İzmir’de inanılmaz bir doğa olayı yaşandı. 1 metre yükselen deniz, karayla birleşti, çok sayıda dükkan, ev, ve araba sular altında kaldı. Bilim insanlarının tsunami etkisi olarak gördüğü olayın ardından İzmir’de zorlu bir çalışma yürütüldü ve hayat kısmen normale dönüyor. Ancak tartışmaları son ermedi…

Nedense en büyük tartışma İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer üzerinden devam etti. Yaşanan bu doğa olayının ardından havuz medyası ve aynı anda sosyal medyada başlatılan yorumlarla Soyer adeta günah keçisi ilan edildi. 

Şimdi İzmir’i bir kenara bırakarak Türkiye’ye bir bakalım. Zonguldak, Çanakkale, Bursa, Adana, Ankara… Aynı günlerde İzmir gibi olmasa da birçok şehrimizi sular, seller götürdü.

Bu tür durumlarda vatandaş ne bekler? Tabii ki Devletin yanında olduğunu, yalnız olmadığını hissetmek ister. Diğer kentleri bilmem ama İzmirliler o gece sadece belediye ekiplerinin yardımıyla hayata tutunmaya çalıştı. Peki hükümet yetkilileri neredeydi?

Konunun birinci muhatabı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bugün ortaya çıktı ve Birleşmiş Milletler’den para istedi. Özhaseki, “İklim değişikliklerinden olumsuz şekilde en çok etkilenen ülkelerden biriyiz. Bir tarafta seller, bir tarafta kuraklık gibi sıkıntıları da üst üste yaşıyoruz. Zaten dünyanın kabul etmiş olduğu ortalama sıcaklığı geçen bir ortamda bulunduğumuz da kesin. Bu nedenle bizim 'Kayıp ve Zarar Fonu' içerisinde olmamız elzemdir, kaçınılmazdır" dedi.

Tabii ki eksiğiyle, gediğiyle Tunç Soyer’i eleştirelim ama İzmir sular altında kalmışken asıl sormamız gereken “Devlet nerede?” sorusudur. Hala pek çok işletmede elektrik bile yok.

İzmir’de yaşanan bu doğaüstü olayda sadece Tunç Soyer’i eleştirmek için sosyal medya üzerinden linç yapmaya çalışanlarla, depremde ölenlerle dalga geçenler arasında hiçbir fark yoktur.

Bir de madalyonun başka bir tarafı var. Biz “Devlet nerede?” diye soruyoruz ama bütün bu olaylar sırasında kendi belediye başkanlarını linç etmeye çalışanlara karşı CHP milletvekilleri nerede?