Cengiz Holding 400 milyon TL AFAD’a, 100 milyon TL AHBAP’a bağış yaptı. Cengiz Holding, 1980 yılında inşaat amacı ile Mehmet Cengiz tarafından kurulan bir şirket grubudur. Şu anda inşaat sektörüne ek olarak enerji, maden, turizm, altyapı, havalimanı ve sigorta sektörlerinde de hizmet sunmaktadır.

mehmet-cengiz kimdir

Cengiz Holding, 1980 yılında inşaat amaçlı olarak Mehmet Cengiz tarafından kurulmuş bir şirket grubudur. Şu anda inşaat sektörüne ek olarak, enerji, maden, turizm, altyapı, havalimanı ve sigorta sektörlerinde de hizmet vermektedir. Holding bünyesinde bulunan Cengiz İnşaat A.Ş, Engineering News Record dergisi tarafından 2013 yılında yapılan sıralamaya göre dünyanın en büyük 127. firmasıdır.

Haluk Levent Twitter hesabından

Az önce 
@holdingcengiz
 den Ahmet Cengiz aradı.
50 milyon ₺ bağış yapmak istediğini söyledi.
Olmaz dedim 100 olmalı dedim.
100 milyon ₺ bağışı yaptı.

Cengiz Holding, Limak Holding ve Kolin İnşaat, 19 Temmuz 2013 tarihinde, TMSF tarafından ihaleye çıkarılan Akşam Gazetesi, Skyturk, Alem FM ve Alem Dergi'yi birlikte satın aldılar. Bu ihalede, bu şirketler birbirlerine eşit olarak hareket ettiler.

Mehmet Cengiz kimdir nereli?

Cengiz, 1961 yılında Rize'nin Kalkandere ilçesinde doğdu. Ekrem Cengiz ve Asım Cengiz adında bir erkek kardeşi vardır. Çaykur, Rizespor'un onursal başkanıdır.

1980 yılında kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte Cengiz İnşaat'ı kuran Mehmet Cengiz; karayolları, köprüler, tüneller, enerji, madencilik, turizm ve barajlar, limanlar, metrolar, demiryolları, havaalanları, boru hatları ve telekomünikasyon, turistik tesisler ve konut inşaatları alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. 1980 yılında altyapı ve taahhüt işleri ile başladığı iş hayatına 1990'lı yıllarda turizm yatırımları ile devam etmiş, 1995 yılında Le Jardin Resort Hotel ve Sungate Port Royal Resort Hotel işletmelerini açmıştır. Cengiz Holding ile inşaat, turizm, madencilik, enerji, sigorta ve havacılık sektörlerinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Aboneliğe bağlandı: Tuvalet 400 lira! Aboneliğe bağlandı: Tuvalet 400 lira!

2004 yılında Eti Bakır A.Ş.'yi bünyesine katmıştır. 2005 yılında Eti Alüminyum'u da bünyesine katmıştır. Mehmet Cengiz, Limak ve Kolin ortaklığıyla Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketlerinin de sahibidir. Limak ve Kolin'in yanı sıra 3. Havalimanı ihalesini Kanyon ve MaPa ile kazandı.

Yurt içinde ve yurt dışında inşaat, enerji, turizm, madencilik, liman ve havalimanı işletmeciliği gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren Cengiz-MAPA-Limak-Kolin-Kalyon ortak girişim grubu, havalimanı inşaatı deneyimleri arasında sekiz havalimanı sayıyor. .