Son depremdeki can kayıplarından ders alınıyor mu?

Batılı uzmanlar, Türkiye'deki depremlerin sığ derinlikte ortaya çıkan gücüne dikkat çekti. University College London'da Deprembilim Uzmanı Dr. Stephen Hicks, "Bu, en kötü durum senaryosu" değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlar Türkiye’deki depremlerin yüzeye çok yakın şekilde meydana geldiğine dikkati çekerek oluşan sarsıntıların da bu nedenle çok güçlü olduğunu belirtti.

Deprem Jeoloğu Dr. Wendy Bohon ve University College London’da Deprembilim Uzmanı Dr. Stephen Hicks, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Depremin meydana geldiği bölgenin, tektonik levhaların sınırında yer alması nedeniyle sismik olarak çok aktif. Yanındaki Arap levhası (Anadolu levhasını) kuzeye doğru yukarı doğru itiyor ve bu da Anadolu levhasının batıya kaymasına neden oluyor. Bu kayma, fay boyunca gerçekleşiyor. Bu depremlerin her ikisi de Doğu Anadolu fayı denilen fay sistemlerinden biri boyunca meydana geldi. Bu tür bir fay için büyük bir depremdir. Bu büyüklükte depremlerin hem Kuzey Anadolu faylarında hem de Doğu Anadolu faylarında meydana gelmesini bekliyoruz.”

HHH

Peki çözüm nedir?

Öncelikle fay hattı üzerine yapılaşmaya izin verilmemeli. Deprem bölgesinde karbon fiber takviyesi yapılan az sayıda binaya hiçbir şey olmadı. Uzmanlar tarafından gelecekteki olası büyük çaplı bir depremde, binlerce binanın yıkılmasını önleyecek çözüm olarak değerlendiriliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem çalışmalarını değerlendirdi:

“Depremden etkilenen bölgeler olması rant odaklı siyasi iradenin çarpık ve denetimsiz yapılaşmaya yol vermesinin bir sonucudur. Öte yandan afet yönetimi ve afet lojistiği yanında depreme yönelik kamu yatırımlarının ve hizmetlerinin de deprem sürecinde ayakta kalamamış olması son derece düşündürücüdür. Yaşanan yıkım ulusal düzeyde, ekonomik, siyasal, kamu yönetimi, sağlık ve eğitim sistemi yanında afet yönetim anlayışının da yeniden yapılandırılmaya ve güçlendirilmeye ihtiyacı olduğu gerçeğini ortaya çıkartmıştır. Bu çerçevede Cumhuriyet Halk Partisi, yaşanan tüm bu olumsuzlukları dikkate alarak, bir ‘Ulusal Afet Stratejisi’ oluşturma ve afet duyarlılığını en üst düzeye çıkarma kararı almıştır.’’

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.