Utku ÇELİK-Haftanın ilk gününde, Bornova Belediyesi tarafından hizmete açılan Doğal Tarım Çiftliği’nde kompost uygulama atölyesi gerçekleştirildi. Belediyenin ürettiği kompostlar, tarım gönüllüleri tarafından alana yayılarak kışlık sebze ve meyve ekimleri yapıldı. Aynı gün, Bornova Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan bisiklet turu da büyük ilgi gördü. Bisikletliler, önce Yassıtepe Höyüğü’ne sonra da Yeşilova Höyüğü’ne giderek Bornova’nın tarihine tanıklık etti.

Karbon Ayak İzi Ölçümü ve Kompost Eğitimi

Karbon Ayak İzi Ölçümü ve Kompost Eğitimi

Haftanın ikinci gününde ise Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde iki önemli etkinlik düzenlendi. Birincisi, Yaşar Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütülen AB 2020 Horizon programı PSLifestyle projesi kapsamında karbon ayak izi ölçüm atölyesiydi. Bu atölyede, STK ve belediye çalışanlarına tüketim alışkanlıkları ile ilgili eğitim verildi ve anket uygulandı. Eğitimde konuşan Doç. Dr. Meneviş Uzbay Pirili, küresel ısınma ve biyoçeşitlilik kaybına dikkat çekerek, “İzmir’de Bornova Belediyesi ve diğer yerel yönetimlerle bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Ama vatandaşlar da buna katılmalı. Emisyonları bireysel olarak düşürmeli ve gereksiz tüketimden kaçınmalıyız. Bu da farklı bir yaşam tarzıyla olabilir. Dünyaya daha başka bakmalıyız” dedi.

İkinci etkinlik ise Endüstriyel Kompost ve Biyoteknoloji Danışmanı Halil Tolga İlçin’in verdiği kompost üretim eğitimiydi. Bu eğitimde, katılımcılara kompost gübrenin nasıl yapılacağı ve faydaları anlatıldı.

Spor ve Bilim

Spor ve Bilim

Bornova Belediyesi’nin “Avrupa Hareketlilik Haftası” için hazırladığı programda spor ve bilim etkinlikleri de yer aldı. Hafta boyunca Homeros Vadisi’nde trekking, Cumhuriyet Meydanı’nda temel ısınma hareketleri, sabah sporları ve yoga dersleri düzenlendi. Ayrıca Mevlana Mahallesi’ndeki Toplum Bilim Merkezi’nde çocuklar için bilim kampları açıldı.

Bornova Belediyesi, Heidelberg ile birlikte yeşil gelecek için işbirliği başlattı Bornova Belediyesi, Heidelberg ile birlikte yeşil gelecek için işbirliği başlattı

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, hafta kapsamında hazırladıkları programın hem çevre hem de sağlık açısından önemli olduğunu belirterek, “Bornova Belediyesi olarak çevre konusundaki etkinliklerimizi arttırarak devam ettireceğiz. Ayrıca Bornova’nın tarihi ve doğal güzelliklerini hemşehrilerimize tanıtmak ve onları hareketli bir yaşama teşvik etmek istiyoruz. Bu hafta bunun için güzel bir fırsat oldu” dedi.

Kaynak: Utku ÇELİK