Geleceği tam anlamıyla okuyabilmek için 2022 de yaşananları iyi değerlendirmek gerekiyor.

Elektrik yüzde 84, dolar 18 lira, vergi ve harçlar yüzde 122, motorin 22 lirayı aştı. Yani yeni yıla zamlarla girdik ve tabii yoksulluk da arttı, vatandaş yeni yılda ağır bir yük altında girdi.

Şimdi 2022 ‘nin önemli olaylarına bakalım,

2022 yılında Türkiye’yi sarsan olayların başında İstanbul’daki Taksim saldırısı geliyor. 13 Kasım’da İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı saldırıda altı kişi hayatını kaybetti, ikisi ağır 81 kişi ise yaralandı.

2022’nin en sarsıcı diğer bir olayı da 42 kişinin hayatını kaybettiği Amasra maden faciası oldu.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin, altı yaşındayken “imam nikahıyla evlendirildiği” ve Kadir İstekli tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı gerekçesiyle başlattığı hukuk mücadelesi gündeme oturdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “YSK üyelerine hakaret ettiği” suçlamasıyla yargılandığı davada iki yıl yedi ay 15 gün hapis cezası verildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi´ne ait Hayvan Rehabilitasyon Merkezi´nde bir köpeğin bir görevli tarafından kürekle başına vurularak öldürülmesi Sosyal medyada yayılan görüntüler Türkiye’nin gündemine oturdu.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) sınavı iptal edildi.

Sadece işlerini yaptıkları için  Doktor Ekrem Karakaya ve avukat Servet Bakırtaş öldürüldü.

Müzisyen Onur Şener, Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir eğlence mekanında Üç kişi, istekte bulundukları parçayı bilmediği gerekçesiyle tartıştıkları Onur Şener’e saldırdı. Şener, aldığı darbelerle ağır yaralandı ve hastanede hayatını kaybetti.

Ekonomist Profesör Selva Demiralp’e bu yılın ekonomik yolculuğunu sorduk ;

“12 ay boyunca cari açık veren Türkiye ekonomisi yıllık bazda 2018’den beri en yüksek cari açık oranına ulaştı. Dış ticaret, bütçe ve döviz tarafında da açıklar mevcut. İthalata harcanan masrafın ihracattan elde edilen gelire göre daha yüksek.Enerji Krizinin etkisini çok yoğun hissettik.Enerji krizini Türkiye’de bu kadar derinden hissetmemizin sebebi uygulanan ekonomik politikalar. Bu politikalar Türk lirasının yıl içinde en çok değer kaybeden para birimlerinden biri olmasına sebep oldu. Değer kaybı ithalat masraflarımızın artmasına sebep olduğu için cari açığımızı büyüdü”

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar