Sergide, Cumhuriyetin 100 yılında yayınlanan gazete ve dergilerin 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili sayfaları yer alıyor.

Gazeteciler Cemiyeti: “Milli bayramların unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde çok anlamlı”

Serginin açılışına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Sanatçılar Derneği Başkanı A. İlhan Gülek ve çok sayıda gazeteci ve sanatsever katıldı. Açılışta konuşan Sibel Güneş, gazeteciler olarak ülkenin eşik bekçisi olduklarını ve toplumdaki en zayıf halkanın yanında olma sorumluluğu taşıdıklarını söyledi. Güneş, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından çok ağır bir süreçten geçtiklerini belirterek, “12 bini aşkın gazeteci işsiz kaldı. 1000’e yakın gazeteci cezaevine girdi çıktı. Şu anda 21 gazeteci cezaevinde tutuklu. Bakırköy Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz Orhan Koloğlu ve İlhan Gülek arşivinden yararlanarak hazırladığımız Ulusal ve Yerel Medyada Zafer Bayramı Sergisi’nin milli bayramların unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Başkan Kerimoğlu: “Cumhuriyetimizin kazanımlarını çok daha güçlü savunmak zorundayız”

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da, serginin Zaferden Barışa etkinliği kapsamında düzenlendiğini belirtti. Başkan Kerimoğlu, “Cumhuriyetimizin kazanımlarında çok ciddi erozyon yaşadık. İkinci yüzyıla adım atarken Cumhuriyetimizin kazanımlarını çok daha güçlü ve savunmak zorundayız. Laikliğe, demokrasiye, sosyal devlet ilkesine, fırsat eşitliğine, gelir dağılımına, adalete her zamankinden daha çok sahip çıkacağız. Daha çok mücadele edeceğiz. Düzenlediğimiz bu etkinliklerde bize paydaş olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne, Bakırköy Sanatçılar Derneği’ne ve Bakırköy Kent Konseyi’ne çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Adana'da şiddetli yağış ve fırtına, gül seralarını vurdu Adana'da şiddetli yağış ve fırtına, gül seralarını vurdu

Sergide neler var?

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi Orhan Koloğlu Arşivi ile Bakırköy Sanatçılar Derneği Başkanı A. İlhan Gülek’in Arşivinden yararlanılarak hazırlanan sergide Cumhuriyetin 100 yılında değişik yıllara ait ulusal, yerel medyadan gazetelerin birinci sayfaları ve dergilerin 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili kapakları yer alıyor. Sergide, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Sabah, Akşam, Yeni Asır, Yeni Şafak, Zaman, Star, Güneş gibi ulusal gazetelerin yanı sıra Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Samsun, Şanlıurfa gibi illerin yerel gazetelerinin de sayfaları bulunuyor. Ayrıca Nokta, Tempo gibi dergilerin de kapakları sergileniyor.

Sergi 9 Eylül’e kadar Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilir. 

Kaynak: HABER MERKEZİ