Polonya, Ukrayna'dan tahıl ithalatını kısıtlayacak Polonya, Ukrayna'dan tahıl ithalatını kısıtlayacak

Yunanistan'da 1 Mart'ta Atina'dan Selanik'e gitmekte olan yolcu treninin yük treniyle çarpışması sonucunda çoğu üniversite öğrencisi olan 57 kişi hayatını kaybetmişti. Bu korkunç facianın ardından, özelleştirmeler ve piyasacılık nedeniyle meydana gelen bu trajediye karşı işçiler, bir dizi grev ve protesto düzenledi. 8 Mart'taki grevde on binlerce işçi ve öğrenci, Atina ve Selanik başta olmak üzere ülke genelinde protesto gösterileri gerçekleştirdi.

Yunanistan'da işçiler bugün (16 Mart Perşembe) bir kez daha genel greve çıkıyor. Tüm İşçilerin Militan Cephesi'nden (PAME) yapılan açıklamada, "Hayatlarımızın bir maliyeti değil, değerli olduğu" ifade edildi. PAME'nin açıklamasında, "Zamanımıza uygun çağdaş haklarımızın olduğu, hak ettiğimiz hayatı talep ediyoruz, kendimiz ve çocuklarımız için daha iyi bir geleceği istiyoruz" denildi.

Tren faciasının meydana geldiği Tempi kentinde işlenen suçun üstünün örtülmemesini talep etmenin, kâr sistemine, devlete ve hükümetlere karşı mücadeleyi güçlendirmek anlamına geldiğine işaret edilen açıklamada işçilere şu çağrıda bulunuldu:

"Perşembe günkü grev, kanlı trenlerde öldürülenlerin sesinin ülkenin dört bir yanında duyulduğu bir mücadele volkanı olsun! Onların kârları, bizim ölümüz!"